RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 22929b9390be4ec3 |
|---|---|
| Name | Zora Mainnet RPC |
| Bundle | zora |
| URL | https://rpc.zora.energy/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 15 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 17:19:09 UTC |
| Chain | Zora / chain_id: 7777777 |
|---|
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0-untagged |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576421 |
| Reported Ago | 4m 42s ago |
| Latest Block* | 46435231 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.15 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | -6.87 / 2 |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 7777777 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v0.1.0-untagged-81be961d-20260420/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213941 | 10m 45s ago | 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 1779564213932 | 10m 45s ago | 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 1779564186682 | 11m 12s ago | 1h 19m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:32 UTC | 1779559412335 | 1h 30m 46s ago | 1m 12s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:19 UTC | 1779559339892 | 1h 31m 59s ago | 4h 29m 14s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 13:33:05 UTC | 1779543185452 | 6h 1m 13s ago | 2m 3s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 13:33:05 UTC | 1779543185446 | 6h 1m 13s ago | 2m 3s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 13:31:02 UTC | 1779543062242 | 6h 3m 16s ago | 1h 2m 10s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:28:51 UTC | 1779539331906 | 7h 5m 27s ago | 38m 5s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046109 | 7h 43m 33s ago | 2m 28s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46435231 | 1779564301000 | 0xfaff...ea8cf5 | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46435224 | 1779564287000 | 0x6f71...dd435c | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 43s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46435254 | 1779564347000 | 0x2c37...cd02b8 | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 7m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46435246 | 1779564331000 | 0x6da5...05b76e | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 7m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46435216 | 1779564271000 | 0xe790...476ae8 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46435217 | 1779564273000 | 0x25fc...912b5d | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 45s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46435195 | 1779564229000 | 0x7f28...288fc8 | Sat, 23 May 2026 19:24:04 UTC | 10m 15s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46435201 | 1779564241000 | 0xff36...9a91ae | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 15s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46435186 | 1779564211000 | 0xbd0d...519264 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46435179 | 1779564197000 | 0x9b8b...53b150 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 45s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 42s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576421 |
| Reported At | |
| Number | 46435231 |
| Hash | 0xfaff...ea8cf5 |
| Timestamp | 1779564301 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | -0.15 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | -6.87 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 18m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779552962339 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46435509 | 1779564857 | 0x7ad5...20294c | 218 | 1779564858244 |
| ash-hz | ✅ | 46435509 | 1779564857 | 0x7ad5...20294c | 80 | 1779564857218 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 22272 | 1779564575602 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 7777777 | 14m 9s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 14m 8s ago |
| Is Syncing | false | 4m 42s ago |
| Peer Count | 8 | 7m 14s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 53s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, CNAME: 33, NS: 2 | 11m 12s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 72011b...a7dbf5 | 23m 12s ago |
| Response Headers | 5 headers | 18m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 8m 59s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8m 47s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 14m 8s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 13m 41s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m 41s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 210d 23h 49m 12s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 34s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 41s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Dec 05 2025 10:11:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 22m 36s ago | headers | 19m 57s | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 42m 34s ago | headers | 708h 13m 58s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (3): server, alt-svc, x-content-type-options |
| Wed Nov 05 2025 21:37:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 198d 22h 56m 32s ago | headers | 5m 2s | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Nov 05 2025 21:32:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 198d 23h 1m 35s ago | headers | 260h 49m 2s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (4): server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sun Oct 26 2025 01:43:40 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 209d 19h 50m 38s ago | headers | 2845h 57m 55s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Sat Jul 05 2025 03:50:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 43m 53s ago | chain_id | 4m 54s | 7777777 | |
| Sat Jul 05 2025 03:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 48m 48s ago | chain_id | 32h 5m 5s | 7777777 | |
| Thu Jul 03 2025 19:40:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 1h 53m 54s ago | chain_id | 4m 54s | 7777777 | 7777777 |
| Thu Jul 03 2025 19:35:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 1h 58m 48s ago | chain_id | 5m 5s | 7777777 | 7777777 |
| Thu Jul 03 2025 19:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 2h 3m 54s ago | chain_id | 4m 56s | 7777777 | 7777777 |

