RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 1806077cce1b464e |
| Name | Starknet Testnet HTTP by Lava |
| Bundle | starknet-testnet |
| URL | https://rpc.starknet-testnet.lava.build:443 |
| Protocol | starknet |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 16:50:41 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566357196 |
| Report Created Ago | 1m 47s ago |
| Latest Block* | 7818336 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 5 |
| Spec Version* | 0.8.1 |
| Chain ID* | SN_SEPOLIA |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 4513 | Sat, 23 May 2026 19:59:17 UTC | 1m 47s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 285 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 2m 22s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:58:18 UTC | 2m 46s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 57 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 3m 22s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 151 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 3m 51s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 293 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 4m 21s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 338 | Sat, 23 May 2026 19:56:13 UTC | 4m 51s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 164 | Sat, 23 May 2026 19:55:43 UTC | 5m 21s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 165 | Sat, 23 May 2026 19:55:13 UTC | 5m 52s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 296 | Sat, 23 May 2026 19:54:42 UTC | 6m 22s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 65d 10h 31m 8s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1773912596805 |
| Reported At | |
| Number | 7818336 |
| Hash | 0x61be...d63d44 |
| Timestamp | 1773912589 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 5 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 47s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566357196 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Spec Version | 0.8.1 | 65d 10h 57m 7s ago |
| Chain ID | SN_SEPOLIA | 65d 10h 37m 9s ago |
| Is Syncing | false | 65d 10h 36m 59s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 20s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 80bb5c...b86c34 | 2m 2s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 11m 14s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Client Version | ||
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 11m 24s ago |
| Peer Count | ||
| Rollup Config | ||
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 6h 31m 16s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 21m 51s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 21m 14s ago |