RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 1806077cce1b464e |
|---|---|
| Name | Starknet Testnet HTTP by Lava |
| Bundle | starknet-testnet |
| URL | https://rpc.starknet-testnet.lava.build:443 |
| Protocol | starknet |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 16:50:41 UTC |
| Chain | StarkNet Sepolia / chain_id: SN_SEPOLIA |
|---|
| Client Name | Starknet |
|---|---|
| Version | spec: 0.8.1 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576637 |
| Reported Ago | 7m 55s ago |
| Latest Block* | 7818336 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 5 |
| Spec Version* | 0.8.1 |
| Chain ID* | SN_SEPOLIA |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu, 19 Mar 2026 09:31:27 UTC | 1773912687774 | 65d 10h 6m 4s ago | 8h 53m 27s | UP | ERROR |
| Thu, 19 Mar 2026 00:38:00 UTC | 1773880680409 | 65d 18h 59m 32s ago | 1m 3s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 19 Mar 2026 00:36:57 UTC | 1773880617386 | 65d 19h 35s ago | 14m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 19 Mar 2026 00:21:58 UTC | 1773879718977 | 65d 19h 15m 33s ago | 57s | CATCHING_UP | UP |
| Thu, 19 Mar 2026 00:21:01 UTC | 1773879661635 | 65d 19h 16m 30s ago | 14h 2m 3s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 18 Mar 2026 10:18:58 UTC | 1773829138218 | 66d 9h 18m 34s ago | 1m 20s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 18 Mar 2026 10:17:37 UTC | 1773829057637 | 66d 9h 19m 54s ago | 1m 35s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 18 Mar 2026 10:16:01 UTC | 1773828961662 | 66d 9h 21m 30s ago | 38s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 18 Mar 2026 10:15:22 UTC | 1773828922665 | 66d 9h 22m 9s ago | 34h 56m 24s | UP | CATCHING_UP |
| Mon, 16 Mar 2026 23:18:58 UTC | 1773703138608 | 67d 20h 18m 34s ago | 1m 33s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 7m 55s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 29s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 58s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 32s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 16m 54s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 18m 14s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 65d 10h 7m 35s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1773912597450 |
| Reported At | |
| Number | 7818336 |
| Hash | 0x61be...d63d44 |
| Timestamp | 1773912589 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.20 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 5 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7m 55s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576637 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 397 | 1779565037293 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 79 | 1779565032071 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 66266 | 1779564576044 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Spec Version | 0.8.1 | 65d 10h 13m 27s ago |
| Chain ID | SN_SEPOLIA | 65d 10h 13m 35s ago |
| Is Syncing | false | 65d 10h 13m 26s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 15m 32s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 80bb5c...b86c34 | 26m 25s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 26m 55s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Client Version | ||
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 500: Internal Server Error | 17m 22s ago |
| Peer Count | ||
| Rollup Config | ||
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 9m 22s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 54s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 19 2025 00:36:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 20h 1m 4s ago | spec_version | 19m 58s | 0.7.1 | 0.8.1 |
| Wed Nov 19 2025 00:16:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 20h 21m 3s ago | spec_version | 10m 5s | 0.8.1 | 0.7.1 |
| Wed Nov 19 2025 00:06:23 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 20h 31m 8s ago | spec_version | 9m 59s | 0.7.1 | 0.8.1 |
| Tue Nov 18 2025 23:56:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 20h 41m 8s ago | spec_version | 39m 54s | 0.8.1 | 0.7.1 |
| Tue Nov 18 2025 23:16:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 21h 21m 3s ago | spec_version | 20m 1s | 0.7.1 | 0.8.1 |
| Tue Nov 18 2025 22:56:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 21h 41m 4s ago | spec_version | 20m 1s | 0.8.1 | 0.7.1 |
| Tue Nov 18 2025 22:36:26 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 22h 1m 5s ago | spec_version | 9m 59s | 0.7.1 | 0.8.1 |
| Tue Nov 18 2025 22:26:27 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 22h 11m 5s ago | spec_version | 1h 39m 57s | 0.8.1 | 0.7.1 |
| Tue Nov 18 2025 20:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 23h 51m 3s ago | spec_version | 20m 4s | 0.7.1 | 0.8.1 |
| Tue Nov 18 2025 20:26:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 11m 7s ago | spec_version | 9m 55s | 0.8.1 | 0.7.1 |
