RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 3eaa6496e9eeb7d6 |
|---|---|
| Name | Ethereum Mainnet by Blink |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://eth.blinklabs.xyz/v1/fc1a8d7eca9005996650b94daf4497c3ac79084854ab3eb0dcfa684513edf36a |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sun, 13 Apr 2025 02:20:14 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445975 |
| Reported Ago | 5m 16s ago |
| Latest Block* | 25160040 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.05 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 21.54 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445977 | 5m 16s ago | 3m 43s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 1779564221997 | 9m ago | 35s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 1779564186678 | 9m 35s ago | 36m 25s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 18:46:41 UTC | 1779562001381 | 46m ago | 1m 47s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:44:53 UTC | 1779561893646 | 47m 48s ago | 1h 18m 11s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:26:42 UTC | 1779557202069 | 2h 6m ago | 32s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:26:10 UTC | 1779557170004 | 2h 6m 32s ago | 7m 28s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:18:41 UTC | 1779556721201 | 2h 14m 1s ago | 19m 3s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:59:37 UTC | 1779555577658 | 2h 33m 4s ago | 16m 56s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:42:40 UTC | 1779554560980 | 2h 50m 1s ago | 50s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 16s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 35s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160025 | 1779564035000 | 0x302e...3793bd | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 9m 37s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E252: HTTP2 Remote GoAway | Sat, 23 May 2026 19:20:36 UTC | 12m 5s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160015 | 1779563915000 | 0xf2a9...3c8146 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 14m ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160010 | 1779563855000 | 0x23e7...6d13bd | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160005 | 1779563795000 | 0x4a0b...5c44a7 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160000 | 1779563735000 | 0xd888...5b1a30 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25159995 | 1779563675000 | 0xdc6a...f311d8 | Sat, 23 May 2026 19:15:17 UTC | 17m 24s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564221953 |
| Reported At | |
| Number | 25160040 |
| Hash | 0xf35f...b60082 |
| Timestamp | 1779564215 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.05 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 21.54 / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445975 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 185 | 1779564761364 | ||
| ash-hz | ✅ | 25160085 | 1779564755 | 0x7519...0af9d6 | 21 | 1779564759839 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 83820 | 1779564445376 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 17m 52s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 16m 51s ago |
| Is Syncing | false | 16m 59s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 48s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, NS: 2 | 16m 48s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M02, 5b7bbe...8ff2c9 | 21m 34s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 16m 48s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1d 7h 2m 45s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 7h 2m 10s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 16m 39s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Method N/A | 16m 50s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 14m 25s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 58m 57s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 2s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Jul 05 2025 12:15:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 9h 17m 17s ago | chain_id | 14m 59s | 1 | 1 |
| Sat Jul 05 2025 12:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 9h 32m 16s ago | chain_id | 14m 51s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 11:45:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 9h 47m 8s ago | chain_id | 8h 45m 8s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 03:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 32m 17s ago | chain_id | 14m 52s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 02:45:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 47m 9s ago | chain_id | 1h 15m 7s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 17s ago | chain_id | 14m 52s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 17m 10s ago | chain_id | 1h 4s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 00:15:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 17m 14s ago | chain_id | 15m 3s | 1 | 1 |
| Sat Jul 05 2025 00:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 32m 17s ago | chain_id | 14m 57s | 1 | 1 |
| Fri Jul 04 2025 23:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 47m 14s ago | chain_id | 15m 2s | 1 | 1 |

