RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 3eaa6496e9eeb7d6 |
| Name | Ethereum Mainnet by Blink |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://eth.blinklabs.xyz/v1/fc1a8d7eca9005996650b94daf4497c3ac79084854ab3eb0dcfa684513edf36a |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sun, 13 Apr 2025 02:20:14 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566427333 |
| Report Created Ago | 9m 43s ago |
| Latest Block* | 25160214 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 11.96 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40820 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 43s ago | ||
| ✅ | 25160214 | 1779566315 | 0x2969...2d454e | 224 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 30s ago |
| ✅ | 25160209 | 1779566255 | 0x3e34...0f3f5a | 561 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 30s ago |
| ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 39 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 30s ago | ||
| ✅ | 25160199 | 1779566135 | 0xbfc8...680403 | 626 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 30s ago |
| ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 667 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 29s ago | ||
| ✅ | 25160189 | 1779566015 | 0x6dab...c6d12f | 574 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 16m 29s ago |
| ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 46 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 30s ago | ||
| ✅ | 25160179 | 1779565895 | 0x1c31...5afb19 | 150 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 30s ago |
| ✅ | 25160174 | 1779565835 | 0x0a0c...8c58e6 | 802 | Sat, 23 May 2026 19:50:42 UTC | 19m 28s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566320250 |
| Reported At | |
| Number | 25160214 |
| Hash | 0x2969...2d454e |
| Timestamp | 1779566315 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 11.96 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 43s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566427333 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 10m 32s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 25m 29s ago |
| Is Syncing | false | 25m 27s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 7s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, NS: 2 | 25m 19s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M02, 9deda2...a8df0a | 11m 10s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 1 other headers | 55m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 55m 11s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 24s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 400: Bad Request | 9m 42s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 25m 20s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 10h 40m 21s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 11h 18m 22s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 38s ago |

