RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | dbbed6f7e79a5760 |
| Name | Story Mainnet |
| URL | https://mainnet.storyrpc.io |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Story / chain_id: 1514 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.2.1 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566059472 |
| Report Created Ago | 1m 1s ago |
| Latest Block* | 17796521 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.45 / 0.40 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.23 / 2.50 |
| Client Version* | Geth/v1.2.1-stable-bbee2845/linux-amd64/go1.24.0 |
| ChainId* | 1514 |
| Peer Count* | 50 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 7528 | Sat, 23 May 2026 19:54:19 UTC | 1m 1s ago | ||
| ✅ | 17796521 | 1779566015 | 0xb4dd...e6303f | 7090 | Sat, 23 May 2026 19:53:49 UTC | 1m 31s ago |
| ✅ | 17796508 | 1779565985 | 0x339f...acf9df | 5693 | Sat, 23 May 2026 19:53:17 UTC | 2m 3s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 6171 | Sat, 23 May 2026 19:52:48 UTC | 2m 32s ago | ||
| ✅ | 17796481 | 1779565925 | 0x8ec8...ab69ab | 6189 | Sat, 23 May 2026 19:52:18 UTC | 3m 2s ago |
| ✅ | 17796468 | 1779565896 | 0xa716...0b582c | 5913 | Sat, 23 May 2026 19:51:47 UTC | 3m 32s ago |
| ✅ | 17796455 | 1779565865 | 0xbedc...018523 | 6173 | Sat, 23 May 2026 19:51:18 UTC | 4m 2s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 7633 | Sat, 23 May 2026 19:50:49 UTC | 4m 31s ago | ||
| ✅ | 17796437 | 1779565823 | 0x7f8a...77d500 | 9990 | Sat, 23 May 2026 19:50:28 UTC | 4m 52s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 7617 | Sat, 23 May 2026 19:50:17 UTC | 5m 3s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566029074 |
| Reported At | |
| Number | 17796521 |
| Hash | 0xb4dd...e6303f |
| Timestamp | 1779566015 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.45 / 0.40 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.23 / 2.50 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566059472 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1514 | 32s ago |
| Client Version | Geth/v1.2.1-stable-bbee2845/linux-amd64/go1.24.0 | 5m 13s ago |
| Is Syncing | false | 19m 31s ago |
| Peer Count | 50 | 14m 45s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 4m 51s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 4m 51s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 30e69f...a8f90a | 19m 31s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 6 other headers | 29m 49s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 5m 22s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 15m 29s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5m 13s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 18s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 54s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 7h 55m 48s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 5m 2s ago |

