RPC Endpoint Details
| EndpointID: | dbbed6f7e79a5760 |
|---|---|
| Name | Story Mainnet |
| URL | https://mainnet.storyrpc.io |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Story / chain_id: 1514 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.2.1 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445594 |
| Reported Ago | 9m 24s ago |
| Latest Block* | 17795745 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.57 / 0.40 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.76 / 2.50 |
| Client Version* | Geth/v1.2.1-stable-bbee2845/linux-amd64/go1.24.0 |
| ChainId* | 1514 |
| Peer Count* | 49 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445439 | 9m 24s ago | 2m 52s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273118 | 12m 17s ago | 2m 32s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120456 | 14m 49s ago | 3m 41s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898752 | 18m 31s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847958 | 19m 22s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526761 | 1h 31m 23s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526751 | 1h 31m 23s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368563 | 1h 34m 1s ago | 1h 34m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669157 | 3h 9m 1s ago | 11m 47s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:01 UTC | 1779552961947 | 3h 20m 48s ago | 2m 29s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 17s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 17795745 | 1779564236000 | 0x6243...a17c1f | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 17795723 | 1779564185000 | 0x24f8...39757e | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 13m 31s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 43s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 17795693 | 1779564114000 | 0x8ac0...032a2e | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 44s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 14m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 49s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 50s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 47s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564243108 |
| Reported At | |
| Number | 17795745 |
| Hash | 0x6243...a17c1f |
| Timestamp | 1779564236 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.57 / 0.40 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.76 / 2.50 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 24s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445594 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6337 | 1779565008259 | ||
| ash-hz | ✅ | 17796076 | 1779564995 | 0x7186...6cb95d | 14 | 1779565001980 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21121 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1514 | 16m 40s ago |
| Client Version | Geth/v1.2.1-stable-bbee2845/linux-amd64/go1.24.0 | 16m 24s ago |
| Is Syncing | false | 9m 45s ago |
| Peer Count | 49 | 20m 57s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 14s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 50s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, 30e69f...a8f90a | 25m 42s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 6 other headers | 7m 13s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11m 50s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 45s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 40s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 24s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 36m 51s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 3h 35m 41s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 12s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Dec 27 2025 02:22:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 147d 18h 14m 6s ago | headers | 4m 52s | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Sat Dec 27 2025 02:17:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 147d 18h 18m 59s ago | headers | 4335h 32m 5s | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 51m 4s ago | headers | 2276h 35m 52s | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (7): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Mar 26 2025 14:09:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 26m 57s ago | headers | ∞ | Header fields (8): vary, server, connection, cf-cache-status, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 26m 59s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 26m 59s ago | peer_count | ∞ | > 0 | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 27m ago | chain_id | ∞ | 1514 |

