RPC Endpoint Details
| EndpointID: | bbd0d3fb01f45b73 |
|---|---|
| Name | Public Avalanche C Mainnet |
| URL | https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Avalanche / chain_id: 43114 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576415 |
| Reported Ago | 5m 52s ago |
| Latest Block* | 86193642 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.49 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.04 / 2 |
| Client Version* | v1.14.2 |
| ChainId* | 43114 |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576432 | 5m 52s ago | 2m 31s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 1779564425205 | 8m 23s ago | 3m 2s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 1779564243060 | 11m 25s ago | 1m 21s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161974 | 12m 46s ago | 3m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 1779563958180 | 16m 10s ago | 1m 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847957 | 18m ago | 29m 9s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:48:18 UTC | 1779562098352 | 47m 10s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:47:18 UTC | 1779562038871 | 48m 9s ago | 23m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:23:50 UTC | 1779560630076 | 1h 11m 38s ago | 1m 33s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:22:16 UTC | 1779560536422 | 1h 13m 12s ago | 3m 57s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 86193642 | 1779564370000 | 0x45cd...3e677f | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 5m 52s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 86193591 | 1779564320000 | 0x5be2...5bdc36 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 8m 2s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 8m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 10m 55s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 86193507 | 1779564220000 | 0xe047...1c17f7 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 11m 25s ago |
| ✅ | ✅ UP | 86193477 | 1779564190000 | 0x1a83...1bfdd6 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 11m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 86193412 | 1779564118000 | 0xb54d...a8a4f1 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 22s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 12m 46s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 28s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 13m 28s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 5m 52s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576415 |
| Reported At | |
| Number | 86193642 |
| Hash | 0x45cd...3e677f |
| Timestamp | 1779564370 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.49 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.04 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 8m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564425204 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21125 | 1779564576005 | ||
| ash-hz | ✅ | 86194163 | 1779564910 | 0xebe7...14a206 | 260 | 1779564912227 |
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6031 | 1779564857934 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 43114 | 15m 35s ago |
| Client Version | v1.14.2 | 19m 35s ago |
| Is Syncing | ||
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 8m 2s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 13m 28s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 51e77c...4b2f71 | 24m 20s ago |
| Response Headers | 3 headers | 5m 51s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 10m 29s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 8m 24s ago |
| Is Syncing | E401: JSON-RPC Error: -32000: not implemented in coreth | 8m 23s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 8m 3s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 35m 29s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 10m 19s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 14m 50s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sun Jun 29 2025 11:45:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 49m 42s ago | headers | 2276h 35m 53s | Header fields (4): vary, server, connection, access-control-allow-credentials | Header fields (3): vary, server, access-control-allow-credentials |
| Wed Mar 26 2025 14:09:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 25m 36s ago | headers | ∞ | Header fields (4): vary, server, connection, access-control-allow-credentials | |
| Wed Mar 26 2025 14:09:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 58d 6h 25m 38s ago | chain_id | ∞ | 43114 |
