RPC Endpoint Details
| EndpointID: | b6b2f54600d514ef |
|---|---|
| Name | Optimism Mainnet Public |
| URL | https://mainnet.optimism.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | OpGeth |
|---|---|
| Current Version | 1.101702.0-rc.1 |
| Latest Version | 1.101702.2 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 20:58:34 GMT |
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Version | 2.2.0 (up to date) |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445822 |
| Reported Ago | 9m 41s ago |
| Latest Block* | 151982752 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.59 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.69 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.101702.0-rc.1-3de88058-20260407/linux-amd64/go1.24.13 |
| reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | |
| ChainId* | 10 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.101702.0-rc.1-3de88058-20260407/linux-amd64/go1.24.13 |
| 2 | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
Response Headers
| 1 | vary: Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000 |
| 2 | vary: Origin alt-svc: h3=":443"; ma=2592000,h3-29=":443"; ma=2592000 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445836 | 9m 41s ago | 4m 43s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161975 | 14m 25s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898752 | 18m 48s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847970 | 19m 39s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526546 | 1h 31m 40s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397902 | 1h 33m 49s ago | 1h 35m 58s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:19 UTC | 1779553639849 | 3h 9m 47s ago | 6m 32s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247240 | 3h 16m 19s ago | 2m 51s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:17:55 UTC | 1779553075773 | 3h 19m 11s ago | 1m 53s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:16:02 UTC | 1779552962299 | 3h 21m 4s ago | 25m 7s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 151982752 | 1779564281000 | 0xf832...b4f532 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 41s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982741 | 1779564259000 | 0xab89...bf19f5 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 33s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 3s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 33s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 14m 25s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 6s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982617 | 1779564011000 | 0xa15b...16ad48 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 6s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982602 | 1779563981000 | 0xa7bb...c7b119 | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 28s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982587 | 1779563951000 | 0x9ce3...078b9a | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 17m 48s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Number | 151982752 |
| Hash | 0xf832...b4f532 |
| Timestamp | 1779564281 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.59 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.69 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 13m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564243095 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6308 | 1779565008259 | ||
| ash-hz | ✅ | 151983112 | 1779565001 | 0xf103...fb045a | 109 | 1779565002081 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21107 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 16m 57s ago |
| Client Version | reth/v2.2.0-88505c7/x86_64-unknown-linux-gnu | 16m 40s ago |
| Is Syncing | false | 7m 30s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 21m 13s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 14m 25s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR3, e7bf5a...f6f111 | 25m 59s ago |
| Response Headers | 2 headers | 7m 30s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11m 47s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 56s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 1s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 15m 31s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 210d 10h 52m ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 1h 59m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 29s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 19:40:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 56m 15s ago | headers | 5m 27s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:35:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 1m 42s ago | headers | 4m 21s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:31:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 6m 4s ago | headers | 4m 52s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:26:09 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 10m 57s ago | headers | 5m 19s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 19:20:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 16m 17s ago | headers | 35m 11s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:45:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 51m 29s ago | headers | 4m 54s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:40:43 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 56m 23s ago | headers | 5m 6s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 18:35:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 3h 1m 30s ago | headers | 2h 30m 5s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 16:05:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5h 31m 35s ago | headers | 24m 22s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |
| Sat May 23 2026 15:41:08 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 5h 55m 58s ago | headers | 50m 42s | Header fields (2): vary, alt-svc | Header fields (2): vary, alt-svc |


