RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 896f870aff49dab4 |
| Name | Sonic Mainnet Public |
| URL | https://rpc.soniclabs.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Sonic / chain_id: 146 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Version | 2.1.6 (up to date) |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566364976 |
| Report Created Ago | 1m 39s ago |
| Latest Block* | 71269890 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.57 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.77 / 1 |
| Client Version* | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 |
| ChainId* | 146 |
| Peer Count* | 48 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 71269890 | 1779566363 | 0xcffe...3a70d6 | 287 | Sat, 23 May 2026 19:59:24 UTC | 1m 39s ago |
| ✅ | 71269878 | 1779566343 | 0x3a27...4427d4 | 367 | Sat, 23 May 2026 19:59:05 UTC | 1m 58s ago |
| ✅ | 71269866 | 1779566323 | 0x86a9...c03c62 | 304 | Sat, 23 May 2026 19:58:44 UTC | 2m 19s ago |
| ✅ | 71269855 | 1779566303 | 0xc984...9aaae8 | 326 | Sat, 23 May 2026 19:58:25 UTC | 2m 39s ago |
| ✅ | 71269842 | 1779566283 | 0x8b16...ee11a1 | 309 | Sat, 23 May 2026 19:58:05 UTC | 2m 59s ago |
| ✅ | 71269831 | 1779566261 | 0x11ce...e94630 | 304 | Sat, 23 May 2026 19:57:44 UTC | 3m 19s ago |
| ✅ | 71269821 | 1779566241 | 0x9b96...71af1e | 300 | Sat, 23 May 2026 19:57:24 UTC | 3m 39s ago |
| ✅ | 71269813 | 1779566223 | 0x630d...dff788 | 297 | Sat, 23 May 2026 19:57:04 UTC | 3m 59s ago |
| ✅ | 71269800 | 1779566201 | 0xfb68...9e2499 | 295 | Sat, 23 May 2026 19:56:44 UTC | 4m 19s ago |
| ✅ | 71269790 | 1779566183 | 0xc474...3618aa | 597 | Sat, 23 May 2026 19:56:25 UTC | 4m 39s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 39s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566364976 |
| Reported At | |
| Number | 71269890 |
| Hash | 0xcffe...3a70d6 |
| Timestamp | 1779566363 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.57 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.77 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 21m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565197277 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 146 | 6m 22s ago |
| Client Version | Sonic/v2.1.6-26dd110c-1773221015/linux-amd64/go1.26.2 | 6m 22s ago |
| Is Syncing | false | 6m 22s ago |
| Peer Count | 48 | 6m 22s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 21s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 24, NS: 2 | 6m 19s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, d6b10c...ad0df6 | 1m 58s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 6m 19s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 11m 20s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 35m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 41m 15s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 21m 13s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 32m 55s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 21h 31m 14s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 21m 5s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 13s ago |

