RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 2a4cc5e48a6abacb |
|---|---|
| Name | Blast Mainnet |
| URL | https://rpc.blast.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 13:09:45 UTC |
| Chain | Blast / chain_id: 81457 |
|---|
| Client Name | Geth Fork |
|---|---|
| Version | 0.1.0 |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445832 |
| Reported Ago | 9m 4s ago |
| Latest Block* | 35377232 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.89 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.13 / 2 |
| Client Version* | Geth/v0.1.0-unstable/linux-amd64/go1.24.11 |
| ChainId* | 81457 |
| Peer Count* | 36 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445431 | 9m 4s ago | 2m 52s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273119 | 11m 56s ago | 1m 51s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161973 | 13m 48s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898751 | 18m 11s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847971 | 19m 2s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526794 | 1h 31m 3s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526778 | 1h 31m 3s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397902 | 1h 33m 12s ago | 1h 35m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669159 | 3h 8m 40s ago | 7m 1s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247257 | 3h 15m 42s ago | 1h 44m 57s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 35377232 | 1779564279000 | 0xec5d...14d995 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 4s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 9m 4s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 11m 56s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 35377203 | 1779564221000 | 0xc3aa...050e1e | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 12m 26s ago |
| ✅ | ✅ UP | 35377188 | 1779564191000 | 0xb4e8...072fa3 | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 13m 11s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 23s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 35377152 | 1779564119000 | 0xcfd0...938d97 | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 13m 24s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 13m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 29s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 35377098 | 1779564011000 | 0x7f0b...18ef56 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 14m 29s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445832 |
| Reported At | |
| Number | 35377232 |
| Hash | 0xec5d...14d995 |
| Timestamp | 1779564279 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.89 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.13 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445427 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 7128 | 1779564979035 | ||
| ash-hz | ✅ | 35377578 | 1779564971 | 0x2222...5db887 | 8 | 1779564971975 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21123 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 81457 | 11m 30s ago |
| Client Version | Geth/v0.1.0-unstable/linux-amd64/go1.24.11 | 9m 25s ago |
| Is Syncing | false | 9m 25s ago |
| Peer Count | 36 | 9m 4s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 9m 4s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 52, NS: 2 | 14m 29s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 2f379e...9d7c2a | 25m 22s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 6m 53s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 46m 28s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 40m 7s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 16m 20s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 36m 31s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 36m 31s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 52s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 81457 | 36 | Geth/v0.1.0-unstable/linux-amd64/go1.24.11 | false | 0 |
| sin-do | 81457 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | 0 |
| fsn-hz | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 81457 | 37 | Geth/v0.1.0-unstable/linux-amd64/go1.24.11 | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu May 14 2026 21:05:11 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9d 31m 18s ago | peer_count | 4m 39s | 0 | > 0 |
| Thu May 14 2026 21:00:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9d 35m 57s ago | peer_count | 749h 35m 40s | > 0 | 0 |
| Mon Apr 13 2026 15:24:50 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 40d 6h 11m 39s ago | peer_count | 5m 1s | 0 | > 0 |
| Mon Apr 13 2026 15:19:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 40d 6h 16m 41s ago | peer_count | 652h 15m 41s | > 0 | 0 |
| Tue Mar 17 2026 10:04:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 67d 10h 32m 22s ago | peer_count | 5m 7s | 0 | > 0 |
| Tue Mar 17 2026 09:59:00 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 67d 10h 37m 29s ago | peer_count | 346h 35m 17s | > 0 | 0 |
| Mon Mar 02 2026 23:23:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 81d 21h 12m 47s ago | peer_count | 5m 2s | 0 | > 0 |
| Mon Mar 02 2026 23:18:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 81d 21h 17m 49s ago | peer_count | 430h 10m 5s | > 0 | 0 |
| Fri Feb 13 2026 01:08:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 99d 19h 27m 54s ago | peer_count | 4m 58s | 0 | > 0 |
| Fri Feb 13 2026 01:03:36 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 99d 19h 32m 53s ago | peer_count | 20h 29m 57s | > 0 | 0 |
