RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 550be76b26e94e12 |
|---|---|
| Name | Radiant RPC |
| URL | https://rpc.radiant.capital/70ff72eec58b50f824282a0c28f3434d585c9410 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 27 Mar 2025 02:55:26 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576085 |
| Reported Ago | 6m 53s ago |
| Latest Block* | 349289491 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.02 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Client Version* | nitro/v3.6.7-a7c9f1e/linux-amd64/go1.23.1 |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 20 Jun 2025 09:53:58 UTC | 1750413238174 | 337d 9h 42m 31s ago | 2046h 52m 30s | UP | ERROR |
| Thu, 27 Mar 2025 03:01:28 UTC | 1743044488036 | 1y 57d 16h 35m 1s ago | 5m 58s | INSUFFICIENT_DATA | UP |
| Thu, 27 Mar 2025 02:55:29 UTC | 1743044129263 | 1y 57d 16h 41m ago | ∞ | INSUFFICIENT_DATA |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 6m 53s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 12m 49s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 13m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 16m 19s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 18m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 20m 35s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:13:38 UTC | 22m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 24m 50s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:10:28 UTC | 26m 1s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 28m 50s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 337d 9h 46m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1750412998175 |
| Reported At | |
| Number | 349289491 |
| Hash | 0x163a...26fe3b |
| Timestamp | 1750412997 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.02 / 3.85 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.25 / 0.26 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576085 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 9212 | 1779564948100 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 29 | 1779564938775 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104682 | 1779564467119 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 337d 9h 50m 28s ago |
| Client Version | nitro/v3.6.7-a7c9f1e/linux-amd64/go1.23.1 | 337d 9h 50m 28s ago |
| Is Syncing | false | 337d 9h 50m 27s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 337d 10h 28s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 52, NS: 2 | 14m 29s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, b03d0e...21323a | 25m 22s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 25m 53s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 16m 43s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 16m 19s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 15m 59s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 15m 52s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 15m 52s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 15m 52s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Mar 27 2025 03:55:33 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 57d 16h 40m 56s ago | headers | ∞ | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | |
| Thu Mar 27 2025 03:55:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 57d 16h 40m 59s ago | is_syncing | ∞ | false | |
| Thu Mar 27 2025 03:55:28 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 57d 16h 41m 1s ago | chain_id | ∞ | 42161 |