RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 550be76b26e94e12 |
| Name | Radiant RPC |
| URL | https://rpc.radiant.capital/70ff72eec58b50f824282a0c28f3434d585c9410 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 27 Mar 2025 02:55:26 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566020025 |
| Report Created Ago | 1m 42s ago |
| Latest Block* | 349289491 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Client Version* | nitro/v3.6.7-a7c9f1e/linux-amd64/go1.23.1 |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 1013 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 1m 42s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 159 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 43s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 24766 | Sat, 23 May 2026 19:50:17 UTC | 5m 4s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 129 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 43s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 169 | Sat, 23 May 2026 19:45:39 UTC | 9m 43s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 253 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 43s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 592 | Sat, 23 May 2026 19:41:39 UTC | 13m 42s ago | ||
| ❌ | E261: IOError: BrokenPipe: stream closed because of a broken pipe | 990 | Sat, 23 May 2026 19:39:51 UTC | 15m 30s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 194 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 43s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 9212 | Sat, 23 May 2026 19:35:48 UTC | 19m 34s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 337d 10h 5m 24s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1750412998173 |
| Reported At | |
| Number | 349289491 |
| Hash | 0x163a...26fe3b |
| Timestamp | 1750412997 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 42s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566020025 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 337d 10h 9m 21s ago |
| Client Version | nitro/v3.6.7-a7c9f1e/linux-amd64/go1.23.1 | 337d 10h 9m 21s ago |
| Is Syncing | false | 337d 10h 9m 20s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 337d 10h 19m 21s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 52, NS: 2 | 4m 53s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 9e2e9a...f22733 | 19m 32s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 7h 4m 56s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 5m 34s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 4s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 5m 4s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 5m 4s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 5m 4s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 292d 12h 47m 3s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 4m 59s ago |