RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 550be76b26e94e12 |
| Name | Radiant RPC |
| URL | https://rpc.radiant.capital/70ff72eec58b50f824282a0c28f3434d585c9410 |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 27 Mar 2025 02:55:26 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018878 |
| Report Created Ago | 1m 5s ago |
| Latest Block* | 349289490 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Client Version* | nitro/v3.6.7-a7c9f1e/linux-amd64/go1.23.1 |
| ChainId* | 42161 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 68 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 5s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 62 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 5s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 3059 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 5m ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 61 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 5s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 43 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 5s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 65 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 5s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 72 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 5s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 2958 | Sat, 23 May 2026 19:39:44 UTC | 14m 59s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 104682 | Sat, 23 May 2026 19:27:47 UTC | 26m 57s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 70 | Sat, 23 May 2026 19:23:38 UTC | 31m 5s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 337d 10h 4m 46s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1750412998058 |
| Reported At | |
| Number | 349289490 |
| Hash | 0x953f...c27685 |
| Timestamp | 1750412997 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018878 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 42161 | 337d 10h 8m 46s ago |
| Client Version | nitro/v3.6.7-a7c9f1e/linux-amd64/go1.23.1 | 337d 10h 8m 46s ago |
| Is Syncing | false | 337d 10h 8m 45s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 337d 10h 8m 43s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 52, NS: 2 | 4m 53s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, b03d0e...21323a | 43m 40s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 44m 59s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 5m 6s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 5m ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 5m ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 5m ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 5m ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 24m 55s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 4d 16h 39m 44s ago |
| Response Headers | E261: IOError: BrokenPipe: stream closed because of a broken pipe | 4m 53s ago |