RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | d8aa5067d8928569 |
| Name | Flare Ankr RPC |
| Bundle | flare |
| URL | https://rpc.ankr.com/flare |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Flare / chain_id: 14 |
|---|
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566199343 |
| Report Created Ago | 1m 13s ago |
| Latest Block* | 61443534 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.90 / 0.56 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.12 / 1.80 |
| Client Version* | v0.14.1 |
| ChainId* | 14 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 61443534 | 1779566196 | 0xb873...e149d5 | 195 | Sat, 23 May 2026 19:56:39 UTC | 1m 13s ago |
| ✅ | 61443462 | 1779566107 | 0x32ff...edd611 | 150 | Sat, 23 May 2026 19:55:09 UTC | 2m 43s ago |
| ✅ | 61443387 | 1779566017 | 0x1978...61fd20 | 209 | Sat, 23 May 2026 19:53:39 UTC | 4m 13s ago |
| ✅ | 61443301 | 1779565928 | 0x9c0d...324a32 | 364 | Sat, 23 May 2026 19:52:09 UTC | 5m 42s ago |
| ✅ | 61443232 | 1779565838 | 0xc91a...5b0e56 | 366 | Sat, 23 May 2026 19:50:39 UTC | 7m 12s ago |
| ✅ | 61443147 | 1779565747 | 0xfabf...f5d7c9 | 233 | Sat, 23 May 2026 19:49:09 UTC | 8m 42s ago |
| ✅ | 61443076 | 1779565658 | 0x2a39...418a44 | 494 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 10m 12s ago |
| ✅ | 61442994 | 1779565567 | 0x854b...f5b101 | 202 | Sat, 23 May 2026 19:46:09 UTC | 11m 43s ago |
| ✅ | 61442913 | 1779565478 | 0x275b...d04c4d | 1442 | Sat, 23 May 2026 19:44:41 UTC | 13m 11s ago |
| ✅ | 61442839 | 1779565388 | 0x9ea2...1202d1 | 197 | Sat, 23 May 2026 19:43:09 UTC | 14m 43s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566199343 |
| Reported At | |
| Number | 61443534 |
| Hash | 0xb873...e149d5 |
| Timestamp | 1779566196 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.90 / 0.56 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.12 / 1.80 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 28m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576090 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 14 | 13m 13s ago |
| Client Version | v0.14.1 | 13m 10s ago |
| Is Syncing | false | 13m 7s ago |
| Peer Count | 0 | 148d 5h 11s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 121d 7h 5m 31s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, CNAME: 27, NS: 2 | 13m 1s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, b125dc...d4f897 | 46m 51s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 43m 6s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 42m 53s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 40m 43s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 3h 28m 2s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled, reason: restricted by blockchain schema | 13m 8s ago |
| Exposed Accounts | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled | 13m 2s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 17h 28m 5s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 10m 8s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 2s ago |
