RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | d8aa5067d8928569 |
| Name | Flare Ankr RPC |
| Bundle | flare |
| URL | https://rpc.ankr.com/flare |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566199531 |
| Report Created Ago | 1m 9s ago |
| Latest Block* | 61443534 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.90 / 0.56 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.12 / 1.80 |
| Client Version* | v0.14.1 |
| ChainId* | 14 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 61443534 | 1779566196 | 0xb873...e149d5 | 464 | Sat, 23 May 2026 19:56:39 UTC | 1m 9s ago |
| ✅ | 61443473 | 1779566120 | 0x3877...a50d59 | 552 | Sat, 23 May 2026 19:55:21 UTC | 2m 27s ago |
| ✅ | 61443389 | 1779566019 | 0x1714...55227c | 569 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 4m 9s ago |
| ✅ | 61443301 | 1779565928 | 0x9c0d...324a32 | 202 | Sat, 23 May 2026 19:52:09 UTC | 5m 39s ago |
| ✅ | 61443232 | 1779565838 | 0xc91a...5b0e56 | 450 | Sat, 23 May 2026 19:50:39 UTC | 7m 9s ago |
| ✅ | 61443147 | 1779565747 | 0xfabf...f5d7c9 | 494 | Sat, 23 May 2026 19:49:09 UTC | 8m 39s ago |
| ✅ | 61443075 | 1779565657 | 0x678e...9b0310 | 292 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 10m 9s ago |
| ✅ | 61442994 | 1779565567 | 0x854b...f5b101 | 488 | Sat, 23 May 2026 19:46:09 UTC | 11m 39s ago |
| ✅ | 61442919 | 1779565484 | 0x65b1...1f4522 | 6073 | Sat, 23 May 2026 19:44:50 UTC | 12m 58s ago |
| ✅ | 61442840 | 1779565389 | 0x8d2b...be19df | 823 | Sat, 23 May 2026 19:43:09 UTC | 14m 39s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566199531 |
| Reported At | |
| Number | 61443534 |
| Hash | 0xb873...e149d5 |
| Timestamp | 1779566196 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.90 / 0.56 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.12 / 1.80 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 22m 1s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564947974 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 14 | 3h 58m 9s ago |
| Client Version | v0.14.1 | 3h 57m 33s ago |
| Is Syncing | false | 5h 42m 51s ago |
| Peer Count | 0 | 148d 4h 29m 56s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 121d 7h 5m 27s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, CNAME: 27, NS: 2 | 12m 16s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, 9d5bce...01edd6 | 21m 59s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 12h 42m 8s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 13m 4s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 58s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 48s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 36s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 42s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 19m 9s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 18s ago |