RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | d8aa5067d8928569 |
| Name | Flare Ankr RPC |
| Bundle | flare |
| URL | https://rpc.ankr.com/flare |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Flare / chain_id: 14 |
|---|
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566199388 |
| Report Created Ago | 1m 11s ago |
| Latest Block* | 61443534 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.90 / 0.56 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.12 / 1.80 |
| Client Version* | v0.14.1 |
| ChainId* | 14 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 61443534 | 1779566196 | 0xb873...e149d5 | 292 | Sat, 23 May 2026 19:56:39 UTC | 1m 11s ago |
| ✅ | 61443462 | 1779566107 | 0x32ff...edd611 | 281 | Sat, 23 May 2026 19:55:09 UTC | 2m 41s ago |
| ✅ | 61443388 | 1779566018 | 0xf500...38d7d6 | 267 | Sat, 23 May 2026 19:53:39 UTC | 4m 11s ago |
| ✅ | 61443301 | 1779565928 | 0x9c0d...324a32 | 270 | Sat, 23 May 2026 19:52:09 UTC | 5m 41s ago |
| ✅ | 61443232 | 1779565838 | 0xc91a...5b0e56 | 267 | Sat, 23 May 2026 19:50:39 UTC | 7m 11s ago |
| ✅ | 61443147 | 1779565747 | 0xfabf...f5d7c9 | 266 | Sat, 23 May 2026 19:49:09 UTC | 8m 41s ago |
| ✅ | 61443075 | 1779565657 | 0x678e...9b0310 | 284 | Sat, 23 May 2026 19:47:39 UTC | 10m 11s ago |
| ✅ | 61442994 | 1779565567 | 0x854b...f5b101 | 278 | Sat, 23 May 2026 19:46:09 UTC | 11m 41s ago |
| ✅ | 61442913 | 1779565478 | 0x275b...d04c4d | 90 | Sat, 23 May 2026 19:44:39 UTC | 13m 11s ago |
| ✅ | 61442839 | 1779565388 | 0x9ea2...1202d1 | 286 | Sat, 23 May 2026 19:43:09 UTC | 14m 41s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566199388 |
| Reported At | |
| Number | 61443534 |
| Hash | 0xb873...e149d5 |
| Timestamp | 1779566196 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.90 / 0.56 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.12 / 1.80 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 77d 22h 21m 34s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1772832976071 |
| Reported At | |
| Message | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 14 | 13m 12s ago |
| Client Version | v0.14.1 | 13m 11s ago |
| Is Syncing | false | 13m 10s ago |
| Peer Count | 0 | 148d 4h 30m 55s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 121d 6h 50m 34s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 1, CNAME: 27, NS: 2 | 13m 5s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WR1, bacf7e...7e80b5 | 22m 50s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 13m 6s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 87d 6h 54m 9s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 87d 6h 54m 8s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 81d 14h 24m 7s ago |
| Peer Count | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled, reason: restricted by blockchain schema | 13m 9s ago |
| Exposed Accounts | E401: JSON-RPC Error: -32075: Method disabled | 13m 7s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 209d 11h 16m 20s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 66d 23h 7m 20s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 87d 6h 54m 4s ago |
