RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 9987c7a738a4b841 |
|---|---|
| Name | BSC Public RPC |
| Bundle | bsc |
| URL | https://bsc-dataseed.binance.org/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.2 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489509 |
| Reported Ago | 9m 53s ago |
| Latest Block* | 100019515 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.11 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.90 / 0.75 |
| Client Version* | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 |
| Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 14 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 |
| 2 | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 1779564489513 | 9m 53s ago | 3h 26m 29s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:01:40 UTC | 1779552100458 | 3h 36m 22s ago | 1m | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:00:40 UTC | 1779552040269 | 3h 37m 22s ago | 1h 19m 50s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:40:49 UTC | 1779547249854 | 4h 57m 13s ago | 30s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:40:18 UTC | 1779547218980 | 4h 57m 43s ago | 1m 37s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:38:41 UTC | 1779547121514 | 4h 59m 21s ago | 1h 47m | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:51:40 UTC | 1779540700575 | 6h 46m 22s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:50:41 UTC | 1779540641146 | 6h 47m 21s ago | 16s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:50:24 UTC | 1779540624474 | 6h 47m 38s ago | 17m 42s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561501 | 7h 5m 21s ago | 44m 24s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 9m 53s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 100019515 | 1779564218000 | 0x2022...606851 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 14m 21s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 56s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 100019119 | 1779564039000 | 0xf7da...53acad | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 15m 20s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018987 | 1779563980000 | 0x483e...487762 | Sat, 23 May 2026 19:20:36 UTC | 17m 25s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018852 | 1779563919000 | 0x3d8f...d63f9d | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 19m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018720 | 1779563860000 | 0x0b40...42bffb | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 20m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018580 | 1779563797000 | 0xa371...68923e | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 21m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018445 | 1779563736000 | 0x2250...7b09de | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 22m 8s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E252: HTTP2 Remote GoAway | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 22m 8s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 14m 21s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564221630 |
| Reported At | |
| Number | 100019515 |
| Hash | 0x2022...606851 |
| Timestamp | 1779564218 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.11 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.90 / 0.75 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489509 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 100021382 | 1779565058 | 0x9312...fe3793 | 801 | 1779565060891 |
| ash-hz | ✅ | 100021382 | 1779565058 | 0x9312...fe3793 | 9 | 1779565059816 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65533 | 1779564576252 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 18m 16s ago |
| Client Version | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 | 17m 31s ago |
| Is Syncing | false | 27m 26s ago |
| Peer Count | 14 | 27m 25s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 27m 25s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, CNAME: 43, NS: 2 | 16m 2s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M01, 31da76...a4e597 | 26m 55s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 7 other headers | 27m 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E252: HTTP2 Remote GoAway | 38m 5s ago |
| Client Version | E252: HTTP2 Remote GoAway | 37m 24s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 17m 25s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 17m 25s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 17m 25s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 17m 25s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Sep 13 2025 08:31:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 252d 13h 6m 28s ago | headers | 9m 57s | Header fields (1): server | Header fields (8): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Sat Sep 13 2025 08:21:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 252d 13h 16m 28s ago | headers | 1820h 35m 48s | Header fields (8): vary, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Sat Jul 05 2025 08:05:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 32m 35s ago | chain_id | 10m 1s | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 07:55:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 42m 37s ago | chain_id | 4m 58s | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 07:50:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 47m 35s ago | chain_id | 4m 59s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 07:45:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 52m 34s ago | chain_id | 4h 59m 54s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 02:45:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 52m 29s ago | chain_id | 10m 4s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 02:35:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 2m 34s ago | chain_id | 1h 2s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 37s ago | chain_id | 9m 58s | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 12m 36s ago | chain_id | 9m 58s | 56 |

