RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 8d64475b802919a8 |
| Name | Mevblocker Public RPC |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://rpc.mevblocker.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566021433 |
| Report Created Ago | 1m 37s ago |
| Latest Block* | 25160189 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.01 / 12 |
| Client Version* | MEVblocker |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 25160189 | 1779566015 | 0x6dab...c6d12f | 713 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 1m 37s ago |
| ✅ | 25160184 | 1779565955 | 0x9afe...cc215a | 879 | Sat, 23 May 2026 19:52:41 UTC | 2m 37s ago |
| ✅ | 25160179 | 1779565895 | 0x1c31...5afb19 | 466 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 3m 37s ago |
| ✅ | 25160174 | 1779565835 | 0x0a0c...8c58e6 | 779 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 4m 37s ago |
| ✅ | 25160171 | 1779565799 | 0x5c6f...144b27 | 1382 | Sat, 23 May 2026 19:50:01 UTC | 5m 17s ago |
| ✅ | 25160164 | 1779565715 | 0x9823...f34b09 | 937 | Sat, 23 May 2026 19:48:41 UTC | 6m 37s ago |
| ✅ | 25160159 | 1779565655 | 0x7acf...ae9b9f | 7609 | Sat, 23 May 2026 19:47:48 UTC | 7m 29s ago |
| ✅ | 25160154 | 1779565595 | 0x356b...99be68 | 497 | Sat, 23 May 2026 19:46:40 UTC | 8m 37s ago |
| ✅ | 25160149 | 1779565535 | 0x8c90...c95dad | 640 | Sat, 23 May 2026 19:45:41 UTC | 9m 37s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 12025 | Sat, 23 May 2026 19:45:07 UTC | 10m 11s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 37s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566021433 |
| Reported At | |
| Number | 25160189 |
| Hash | 0x6dab...c6d12f |
| Timestamp | 1779566015 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.01 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565507099 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 10m 34s ago |
| Client Version | MEVblocker | 1h 24m 42s ago |
| Is Syncing | false | 39m 35s ago |
| Peer Count | 100 | 1h 9m 47s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 1h 24m 31s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 9m 45s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 18b220...43bef5 | 19m 28s ago |
| Response Headers | 2 headers | 10h 9m 45s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 25m 32s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 27s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 17s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 6s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 10m 11s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 18h 14m 39s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 47s ago |
