RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 80d90b817cd7fb1c |
| Name | Base BlastAPI RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.public.blastapi.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566021058 |
| Report Created Ago | 1m 38s ago |
| Latest Block* | 46388336 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 56 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 46388336 | 1779566019 | 0x544d...8f58b4 | 336 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 1m 38s ago |
| ✅ | 46388306 | 1779565959 | 0x1614...64c672 | 529 | Sat, 23 May 2026 19:52:41 UTC | 2m 38s ago |
| ✅ | 46388276 | 1779565899 | 0x833b...002dff | 195 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 3m 39s ago |
| ✅ | 46388246 | 1779565839 | 0x0d3e...dda88e | 484 | Sat, 23 May 2026 19:50:40 UTC | 4m 39s ago |
| ✅ | 46388226 | 1779565799 | 0x699a...a25cca | 969 | Sat, 23 May 2026 19:50:00 UTC | 5m 19s ago |
| ✅ | 46388186 | 1779565719 | 0xd935...d0d210 | 541 | Sat, 23 May 2026 19:48:40 UTC | 6m 39s ago |
| ✅ | 46388157 | 1779565661 | 0x569d...2e008a | 656 | Sat, 23 May 2026 19:47:41 UTC | 7m 38s ago |
| ✅ | 46388126 | 1779565599 | 0x6cfb...3fb05a | 236 | Sat, 23 May 2026 19:46:40 UTC | 8m 39s ago |
| ✅ | 46388096 | 1779565539 | 0xda75...3c9260 | 259 | Sat, 23 May 2026 19:45:41 UTC | 9m 38s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 11994 | Sat, 23 May 2026 19:45:07 UTC | 10m 12s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 38s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566021058 |
| Reported At | |
| Number | 46388336 |
| Hash | 0x544d...8f58b4 |
| Timestamp | 1779566019 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565507099 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 10m 35s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 10m 28s ago |
| Is Syncing | false | 186d 1h 38m 48s ago |
| Peer Count | 56 | 196d 11h 32m 38s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 186d 1h 53m 56s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 9m 47s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, e8b4c3...0379e0 | 19m 30s ago |
| Response Headers | 3 headers | 12h 39m 39s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 55m 32s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 25m 23s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 19s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 7s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 10m 12s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 18h 14m 40s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 49s ago |

