RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 80d90b817cd7fb1c |
|---|---|
| Name | Base BlastAPI RPC |
| Bundle | base |
| URL | https://base-mainnet.public.blastapi.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Base / chain_id: 8453 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489513 |
| Reported Ago | 9m 27s ago |
| Latest Block* | 46387478 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.42 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.41 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 8453 |
| Peer Count* | 56 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 12:28:49 UTC | 1779452929114 | 1d 7h 8m 47s ago | 1m 9s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:27:39 UTC | 1779452859992 | 1d 7h 9m 56s ago | 14h 40m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 21 May 2026 21:46:40 UTC | 1779400000292 | 1d 21h 50m 56s ago | 15m 38s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 21:31:01 UTC | 1779399061524 | 1d 22h 6m 35s ago | 3m 12s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 21:27:49 UTC | 1779398869458 | 1d 22h 9m 47s ago | 17m 1s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 21:10:47 UTC | 1779397847680 | 1d 22h 26m 49s ago | 36h 14m 58s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348759 | 3d 10h 41m 48s ago | 9m 12s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:46:36 UTC | 1779266796112 | 3d 10h 51m ago | 21h 22m 33s | UP | ERROR |
| Tue, 19 May 2026 11:24:02 UTC | 1779189842656 | 4d 8h 13m 34s ago | 2m 1s | ERROR | UP |
| Tue, 19 May 2026 11:22:01 UTC | 1779189721439 | 4d 8h 15m 35s ago | 15h 7m 6s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 46387478 | 1779564303000 | 0xc3bf...cd5baa | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 9m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387436 | 1779564219000 | 0x2e36...42d181 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 13m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387377 | 1779564101000 | 0xb0d1...20133a | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387346 | 1779564039000 | 0xabd3...7fcf68 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 14m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387326 | 1779563999000 | 0x0221...2ba4f0 | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 17m 10s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387286 | 1779563919000 | 0x3d2a...554114 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 18m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387256 | 1779563859000 | 0x17ae...359757 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 19m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387226 | 1779563799000 | 0x95c5...bc5d03 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 20m 55s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387196 | 1779563739000 | 0x807c...e1625f | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 21m 42s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46387167 | 1779563681000 | 0x02d0...b0b492 | Sat, 23 May 2026 19:15:17 UTC | 22m 19s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489513 |
| Reported At | |
| Number | 46387478 |
| Hash | 0xc3bf...cd5baa |
| Timestamp | 1779564303 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.42 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.41 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2h 16m 46s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779556850080 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46387826 | 1779564999 | 0xf78a...ff50b0 | 231 | 1779565000836 |
| ash-hz | ✅ | 46387826 | 1779564999 | 0xf78a...ff50b0 | 21 | 1779564999836 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 65610 | 1779564576409 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 8453 | 22m 46s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 21m 45s ago |
| Is Syncing | false | 186d 21m 7s ago |
| Peer Count | 56 | 196d 11h 14m 55s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 186d 36m 10s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 21m 43s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, e8b4c3...0379e0 | 26m 29s ago |
| Response Headers | 3 headers | 21m 43s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 16h 37m 7s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 3h 51m 25s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 22m 18s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 21m 45s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 401: Unauthorized | 21m 43s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 7h 58m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 36m 57s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Feb 12 2026 18:53:40 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 100d 1h 43m 56s ago | headers | 1664h 31m 57s | Header fields (2): server, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Fri Dec 05 2025 10:21:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 15m 54s ago | headers | 29m 56s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, cf-cache-status |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 45m 51s ago | headers | 377h 50m 9s | Header fields (2): server, cf-cache-status | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Wed Nov 19 2025 16:01:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 185d 4h 36m 1s ago | headers | 19h 45m 5s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (2): server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 20:16:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 21m 7s ago | headers | 6h 15m 4s | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 14:01:24 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 36m 12s ago | headers | 14m 54s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 13:46:30 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 6h 51m 6s ago | headers | 29m 58s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Nov 18 2025 13:16:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 21m 5s ago | headers | 30m 1s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |
| Tue Nov 18 2025 12:46:29 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 186d 7h 51m 7s ago | headers | 243h 8m 40s | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Sat Nov 08 2025 09:37:48 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 196d 10h 59m 48s ago | headers | 272h 1m 25s | Header fields (7): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (3): vary, server, cf-cache-status |

