RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 43acbf9e40aa789a |
|---|---|
| Name | Mantle Public RPC |
| Bundle | mantle |
| URL | https://rpc.mantle.xyz/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
| Chain | Mantle / chain_id: 5000 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.16.5 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576415 |
| Reported Ago | 8m 18s ago |
| Latest Block* | 95717030 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.47 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.13 / 2 |
| Client Version* | Geth/v1.16.5-stable-c739e50e/linux-amd64/go1.24.13 |
| ChainId* | 5000 |
| Peer Count* | 40 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 1779564576431 | 8m 18s ago | 2m 31s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 1779564425084 | 10m 49s ago | 3m 2s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 1779564243071 | 13m 51s ago | 1m 21s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 1779564161978 | 15m 12s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898752 | 19m 36s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847956 | 20m 26s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526769 | 1h 32m 28s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526751 | 1h 32m 28s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368561 | 1h 35m 6s ago | 6h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:50:46 UTC | 1779537046941 | 7h 47m 7s ago | 10m 47s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 95717030 | 1779564372000 | 0x43d8...4a8b5f | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 8m 18s ago |
| ✅ | ✅ UP | 95717056 | 1779564424000 | 0xe99a...0e3956 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 29s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:05 UTC | 10m 49s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 21s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 95716965 | 1779564242000 | 0xae97...a080a9 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 13m 51s ago |
| ✅ | ✅ UP | 95716940 | 1779564192000 | 0x7b97...580332 | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 14m 36s ago |
| ✅ | ✅ UP | 95716903 | 1779564118000 | 0x869e...76b712 | Sat, 23 May 2026 19:23:05 UTC | 14m 49s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 15m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 54s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 95716880 | 1779564072000 | 0x21fe...cadec7 | Sat, 23 May 2026 19:21:59 UTC | 15m 55s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 18s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576415 |
| Reported At | |
| Number | 95717030 |
| Hash | 0x43d8...4a8b5f |
| Timestamp | 1779564372 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.47 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.13 / 2 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 49s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564425082 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 95717375 | 1779565062 | 0x1950...8d3016 | 6627 | 1779565068518 |
| ash-hz | ✅ | 95717375 | 1779565062 | 0x1950...8d3016 | 697 | 1779565062670 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21129 | 1779564576005 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 5000 | 12m 55s ago |
| Client Version | Geth/v1.16.5-stable-c739e50e/linux-amd64/go1.24.13 | 17m 54s ago |
| Is Syncing | false | 10m 50s ago |
| Peer Count | 40 | 51d 12h 43m 48s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 29s ago |
| DNS | A: 4, AAAA: 0, CNAME: 29, NS: 2, HTTPS: 6 | 16m 19s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 5316c2...476dc8 | 26m 47s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 4 other headers | 22m 1s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 47m 53s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 50s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 17m 44s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 29s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 5h 27m 25s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 18s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Apr 02 2026 08:54:23 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 12h 43m 31s ago | headers | 3m 19s | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Apr 02 2026 08:51:04 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 12h 46m 50s ago | headers | 13m 11s | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Apr 02 2026 08:37:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 13h 2s ago | headers | 17m 49s | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Apr 02 2026 08:20:02 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 13h 17m 52s ago | headers | 19m 28s | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Apr 02 2026 08:00:34 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 13h 37m 20s ago | headers | 9m 47s | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Apr 02 2026 07:50:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 13h 47m 8s ago | headers | 5m 10s | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Apr 02 2026 07:45:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 13h 52m 18s ago | headers | 9m 43s | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Apr 02 2026 07:35:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 14h 2m 2s ago | headers | 31m 26s | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Thu Apr 02 2026 07:04:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 14h 33m 28s ago | headers | 5m 7s | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Apr 02 2026 06:59:18 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 51d 14h 38m 36s ago | headers | 43m 29s | Header fields (5): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): vary, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |

