RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 34c856d728874eec |
|---|---|
| Name | Boba Replica RPC |
| Bundle | boba |
| URL | https://replica.boba.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 90 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 12 Apr 2025 03:25:47 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564219308 |
| Reported Ago | 13m 27s ago |
| Latest Block* | 25980489 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / N/A |
| Client Version* | Tenderly/1.0 |
| ChainId* | 288 |
| Peer Count* | |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 12 Nov 2025 16:46:41 UTC | 1762966001179 | 192d 2h 50m 25s ago | 70h 15m | UP | ERROR |
| Sun, 09 Nov 2025 18:31:40 UTC | 1762713100227 | 195d 1h 5m 26s ago | 4m 56s | CATCHING_UP | UP |
| Sun, 09 Nov 2025 18:26:43 UTC | 1762712803437 | 195d 1h 10m 23s ago | 97h 23m 34s | UP | CATCHING_UP |
| Wed, 05 Nov 2025 17:03:08 UTC | 1762362188934 | 199d 2h 33m 57s ago | 2m 58s | STUCK | UP |
| Wed, 05 Nov 2025 17:00:10 UTC | 1762362010569 | 199d 2h 36m 56s ago | 247h 41m 4s | UP | STUCK |
| Sun, 26 Oct 2025 09:19:06 UTC | 1761470346459 | 209d 10h 18m ago | 22m 58s | ERROR | UP |
| Sun, 26 Oct 2025 08:56:07 UTC | 1761468967637 | 209d 10h 40m 59s ago | 1h 32m 37s | UP | ERROR |
| Sun, 26 Oct 2025 07:23:30 UTC | 1761463410534 | 209d 12h 13m 36s ago | 1h 12m 21s | ERROR | UP |
| Sun, 26 Oct 2025 06:11:09 UTC | 1761459069140 | 209d 13h 25m 57s ago | 7m 4s | CATCHING_UP | ERROR |
| Sun, 26 Oct 2025 06:04:04 UTC | 1761458644866 | 209d 13h 33m 2s ago | 3h 53m 30s | ERROR | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 192d 2h 53m 25s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1762965821062 |
| Reported At | |
| Number | 25980489 |
| Hash | 0xa4f7...d48388 |
| Timestamp | 1762965819 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / N/A |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 13m 27s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564219308 |
| Reported At | |
| Message | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 1893 | 1779564941418 | ||
| ash-hz | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 6 | 1779564939087 | ||
| sin-do | ❌ | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 109017 | 1779564576093 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 288 | 192d 2h 59m 24s ago |
| Client Version | Tenderly/1.0 | 192d 2h 59m 20s ago |
| Is Syncing | false | 192d 2h 59m 20s ago |
| Peer Count | 0 | 192d 2h 59m 20s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 192d 2h 59m 20s ago |
| DNS | A: 0, AAAA: 0, NS: 2 | 21m 13s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M03, 9efe39...e55c28 | 108d 27m 26s ago |
| Response Headers | 1 headers | 108d 13m 31s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 22m 28s ago |
| Client Version | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 21m 53s ago |
| Is Syncing | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 21m 13s ago |
| Peer Count | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 21m 13s ago |
| Exposed Accounts | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 21m 13s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 25m 59s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Uncategorized: failed to lookup address information: Name or service not known | 21m 13s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Nov 12 2025 17:52:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 192d 2h 44m 23s ago | headers | 3271h 6m 59s | Header fields (1): vary | Header fields (1): server |
| Fri Sep 12 2025 12:46:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 253d 8h 50m 39s ago | peer_count | 3679h 20m 30s | > 0 | 0 |
| Sat Jul 05 2025 13:45:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 7h 51m 39s ago | chain_id | 15m 1s | 288 | 288 |
| Sat Jul 05 2025 13:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 6m 41s ago | chain_id | 14m 54s | 288 | |
| Sat Jul 05 2025 13:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 8h 21m 36s ago | chain_id | 1h 15m 5s | 288 | |
| Sat Jul 05 2025 12:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 9h 36m 41s ago | chain_id | 14m 52s | 288 | |
| Sat Jul 05 2025 11:45:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 9h 51m 34s ago | chain_id | 1h 45m 6s | 288 | |
| Sat Jul 05 2025 10:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 36m 41s ago | chain_id | 14m 54s | 288 | |
| Sat Jul 05 2025 09:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 51m 35s ago | chain_id | 15m 5s | 288 | |
| Sat Jul 05 2025 09:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 12h 6m 41s ago | chain_id | 14m 55s | 288 |