RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 9e75bda2cc4ee85a |
|---|---|
| Name | Public Ink Sepolia WSS by QuickNode |
| Bundle | ink-sepolia |
| URL | wss://rpc-qnd-sepolia.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | InkSepolia / chain_id: 763373 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564424309 |
| Reported Ago | 8m 23s ago |
| Latest Block* | 50560983 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.67 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.21 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 |
| ChainId* | 763373 |
| Peer Count* | 3 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 22 May 2026 12:28:40 UTC | 1779452920814 | 1d 7h 6m 47s ago | 1m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:27:39 UTC | 1779452859562 | 1d 7h 7m 48s ago | 7h 26m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:39 UTC | 1779426039809 | 1d 14h 34m 48s ago | 6s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 05:00:32 UTC | 1779426032946 | 1d 14h 34m 55s ago | 1m 51s | STUCK | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 04:58:41 UTC | 1779425921809 | 1d 14h 36m 46s ago | 43h 16m 2s | UP | STUCK |
| Wed, 20 May 2026 09:42:39 UTC | 1779270159073 | 3d 9h 52m 49s ago | 31m 59s | STUCK | UP |
| Wed, 20 May 2026 09:10:39 UTC | 1779268239140 | 3d 10h 24m 49s ago | 53h 32m 1s | UP | STUCK |
| Mon, 18 May 2026 03:38:37 UTC | 1779075517707 | 5d 15h 56m 50s ago | 16m 1s | CATCHING_UP | UP |
| Mon, 18 May 2026 03:22:35 UTC | 1779074555777 | 5d 16h 12m 52s ago | 84h 54m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Thu, 14 May 2026 14:28:33 UTC | 1778768913888 | 9d 5h 6m 54s ago | 1m 59s | CATCHING_UP | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 50560983 | 1779564279000 | 0x78bc...b1b0fd | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 8m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560923 | 1779564219000 | 0x1069...19dc69 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 11m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560803 | 1779564099000 | 0x8627...6f6146 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 12m 21s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560745 | 1779564041000 | 0x88fd...a2bb35 | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 12m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560684 | 1779563980000 | 0xcf08...2caee1 | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 15m 17s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560623 | 1779563919000 | 0x78e1...eb421d | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 16m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560563 | 1779563859000 | 0x16d0...030726 | Sat, 23 May 2026 19:17:40 UTC | 17m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560503 | 1779563799000 | 0x3796...e43f7d | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 18m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560443 | 1779563739000 | 0x1e54...b91f2c | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 19m 34s ago |
| ✅ | ✅ UP | 50560383 | 1779563679000 | 0xc2fc...5d2b2f | Sat, 23 May 2026 19:15:17 UTC | 20m 10s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 8m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564424309 |
| Reported At | |
| Number | 50560983 |
| Hash | 0x78bc...b1b0fd |
| Timestamp | 1779564279 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 4.67 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.21 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 2d 19h 36m 54s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779321513268 |
| Reported At | |
| Message | E221: WS Handshake Timeout |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| sin-do | ❌ | E221: WS Handshake Timeout | 1779564576143 | |||
| ash-hz | ✅ | 50561583 | 1779564879 | 0xb701...95806e | 2 | 1779564879694 |
| fsn-hz | ✅ | 50561523 | 1779564819 | 0x9cd9...d89c47 | 480 | 1779564820175 |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 763373 | 15m 48s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | 15m 17s ago |
| Is Syncing | false | 15m 2s ago |
| Peer Count | 3 | 14m 50s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 14m 50s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 12m 22s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 8feaf9...1dc969 | 24m 20s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 7 other headers | 24m 51s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 36d 8h 42m 1s ago |
| Client Version | E221: WS Handshake Timeout | 5d 48m 26s ago |
| Is Syncing | E221: WS Handshake Timeout | 4d 21h 8m 12s ago |
| Peer Count | E221: WS Handshake Timeout | 8d 6h 11m 31s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 10d 23h 34m 41s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 10d 14h 57m 56s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 14m 50s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Dec 11 2025 11:06:54 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 9h 28m 33s ago | peer_count | 10m 7s | 0 | > 0 |
| Thu Dec 11 2025 10:56:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 9h 38m 41s ago | peer_count | 9m 57s | > 0 | 0 |
| Thu Dec 11 2025 10:46:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 9h 48m 38s ago | peer_count | 9m 57s | 0 | > 0 |
| Thu Dec 11 2025 10:36:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 9h 58m 35s ago | peer_count | 2h 10m 1s | > 0 | 0 |
| Thu Dec 11 2025 08:26:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 12h 8m 37s ago | peer_count | 10m | 0 | > 0 |
| Thu Dec 11 2025 08:16:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 12h 18m 37s ago | peer_count | 9h 9m 57s | > 0 | 0 |
| Wed Dec 10 2025 23:06:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 21h 28m 35s ago | peer_count | 10m 3s | 0 | > 0 |
| Wed Dec 10 2025 22:56:49 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 21h 38m 38s ago | peer_count | 29m 57s | > 0 | 0 |
| Wed Dec 10 2025 22:26:52 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 22h 8m 36s ago | peer_count | 10m | 0 | > 0 |
| Wed Dec 10 2025 22:16:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 163d 22h 18m 37s ago | peer_count | 483h 19s | > 0 | 0 |

