RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 2636071c3ac45333 |
| Name | Public Ink Mainnet HTTPS by QuickNode |
| Bundle | ink-mainnet |
| URL | https://rpc-qnd.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566059471 |
| Report Created Ago | 1m ago |
| Latest Block* | 46067640 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.96 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.04 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 |
| ChainId* | 57073 |
| Peer Count* | 9 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 46067640 | 1779566051 | 0xc6b1...c41089 | 7568 | Sat, 23 May 2026 19:54:19 UTC | 1m ago |
| ✅ | 46067610 | 1779566021 | 0x1a96...c00087 | 7167 | Sat, 23 May 2026 19:53:49 UTC | 1m 30s ago |
| ✅ | 46067580 | 1779565991 | 0x6d32...844be8 | 5750 | Sat, 23 May 2026 19:53:17 UTC | 2m 1s ago |
| ✅ | 46067551 | 1779565962 | 0x97de...79b385 | 6510 | Sat, 23 May 2026 19:52:48 UTC | 2m 31s ago |
| ✅ | 46067520 | 1779565931 | 0xa402...43b309 | 6238 | Sat, 23 May 2026 19:52:18 UTC | 3m 1s ago |
| ✅ | 46067490 | 1779565901 | 0x7b5a...f1f21f | 6003 | Sat, 23 May 2026 19:51:47 UTC | 3m 31s ago |
| ✅ | 46067460 | 1779565871 | 0x0d62...19e285 | 6220 | Sat, 23 May 2026 19:51:18 UTC | 4m 1s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 7645 | Sat, 23 May 2026 19:50:49 UTC | 4m 29s ago | ||
| ✅ | 46067417 | 1779565828 | 0xf74a...083735 | 392 | Sat, 23 May 2026 19:50:28 UTC | 4m 50s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 5746 | Sat, 23 May 2026 19:49:59 UTC | 5m 20s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566059471 |
| Reported At | |
| Number | 46067640 |
| Hash | 0xc6b1...c41089 |
| Timestamp | 1779566051 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.96 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.04 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 29s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565849521 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 31s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | 9m 46s ago |
| Is Syncing | false | 19m 54s ago |
| Peer Count | 9 | 19m 38s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 4m 50s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 4m 50s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 808d56...356c40 | 19m 29s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 7 other headers | 1h 4m 48s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 5m 20s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 5m 18s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 26s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 17s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 17s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 2d 16m 38s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 4m 56s ago |

