RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 2636071c3ac45333 |
|---|---|
| Name | Public Ink Mainnet HTTPS by QuickNode |
| Bundle | ink-mainnet |
| URL | https://rpc-qnd.inkonchain.com |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Wed, 26 Mar 2025 04:00:53 UTC |
| Chain | Ink / chain_id: 57073 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445822 |
| Reported Ago | 10m 11s ago |
| Latest Block* | 46065870 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 |
| ChainId* | 57073 |
| Peer Count* | 8 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 1779564242982 | 13m 34s ago | 1m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 1779564162564 | 14m 54s ago | 4m 23s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898754 | 19m 18s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847958 | 20m 9s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526761 | 1h 32m 10s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526751 | 1h 32m 10s ago | 2m 38s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368569 | 1h 34m 48s ago | 1h 34m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669158 | 3h 9m 48s ago | 7m 1s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:20:47 UTC | 1779553247463 | 3h 16m 49s ago | 9m 14s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:11:32 UTC | 1779552692910 | 3h 26m 4s ago | 26s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 46065870 | 1779564281000 | 0xca87...de3194 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 11s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065840 | 1779564251000 | 0x20a4...8dcc15 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 13m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065831 | 1779564242000 | 0x9982...e6af93 | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 13m 34s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065780 | 1779564191000 | 0xc974...68fcfb | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 14m 4s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065613 | 1779564024000 | 0xf31b...c750ff | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 54s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 37s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 46065605 | 1779564016000 | 0xb1bc...e9255d | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 16m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 46065540 | 1779563951000 | 0xd8ba...381324 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 18m 19s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 10m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445822 |
| Reported At | |
| Number | 46065870 |
| Hash | 0xca87...de3194 |
| Timestamp | 1779564281 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 1 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 14m 30s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564186868 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 46066620 | 1779565031 | 0xb699...24e864 | 5086 | 1779565036990 |
| ash-hz | ✅ | 46066620 | 1779565031 | 0xb699...24e864 | 9 | 1779565031874 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21247 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 57073 | 12m 38s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | 17m 37s ago |
| Is Syncing | false | 8m 1s ago |
| Peer Count | 8 | 10m 11s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 10m 11s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2 | 14m 31s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 808d56...356c40 | 26m 29s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 7 other headers | 21m 43s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 22m 38s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 33s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 17m 27s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 16m 59s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 36m 53s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 13h 12m 28s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 57073 | 8 | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 57073 | 9 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | false | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 57073 | 15 | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu/base/v0.5.1 | false | 0 |
| sin-do | 57073 | 8 | E205: Request Timeout | false | 0 |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 09 2026 15:14:58 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 14d 6h 22m 39s ago | peer_count | 4m 38s | 0 | > 0 |
| Sat May 09 2026 15:10:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 14d 6h 27m 18s ago | peer_count | 11h 55m 19s | > 0 | 0 |
| Sat May 09 2026 03:14:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 14d 18h 22m 38s ago | peer_count | 4m 33s | 0 | > 0 |
| Sat May 09 2026 03:10:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 14d 18h 27m 11s ago | peer_count | 6h 55m 11s | > 0 | 0 |
| Fri May 08 2026 20:15:13 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 1h 22m 23s ago | peer_count | 4m 28s | 0 | > 0 |
| Fri May 08 2026 20:10:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 1h 26m 52s ago | peer_count | 1h 5m 25s | > 0 | 0 |
| Fri May 08 2026 19:05:18 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 2h 32m 18s ago | peer_count | 4m 47s | 0 | > 0 |
| Fri May 08 2026 19:00:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 2h 37m 6s ago | peer_count | 1h 15m 6s | > 0 | 0 |
| Fri May 08 2026 17:45:23 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 3h 52m 13s ago | peer_count | 5m 15s | 0 | > 0 |
| Fri May 08 2026 17:40:08 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 15d 3h 57m 29s ago | peer_count | 1h 54m 41s | > 0 | 0 |

