RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 625d81c37447e36c |
|---|---|
| Name | Gearbox Ethereum Mainnet 2 |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/k10urz5p6fNXirNZsWoUcRc_8xPrxmvw |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Fri, 28 Feb 2025 05:34:31 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445818 |
| Reported Ago | 10m 11s ago |
| Latest Block* | 25160042 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.14 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 7.01 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526616 | 1h 32m 11s ago | 3m 7s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:19 UTC | 1779559339527 | 1h 35m 18s ago | 29m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 17:33:17 UTC | 1779557597744 | 2h 4m 19s ago | 57s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:32:20 UTC | 1779557540193 | 2h 5m 17s ago | 1h 4m 31s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669156 | 3h 9m 48s ago | 9m 33s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:18:15 UTC | 1779553095902 | 3h 19m 21s ago | 4h 28m 56s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:49:19 UTC | 1779536959194 | 7h 48m 18s ago | 9m 19s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:39:59 UTC | 1779536399356 | 7h 57m 38s ago | 5m 21s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077865 | 8h 2m 59s ago | 0s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:36 UTC | 1779536076946 | 8h 3m ago | 3h 35m 46s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 11s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160042 | 1779564239000 | 0x5394...240cab | Sat, 23 May 2026 19:24:19 UTC | 13m 17s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160040 | 1779564215000 | 0xf35f...b60082 | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 13m 34s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160037 | 1779564179000 | 0x5820...95d5b2 | Sat, 23 May 2026 19:23:18 UTC | 14m 19s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160032 | 1779564119000 | 0x7f06...81a32d | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 14m 30s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160027 | 1779564059000 | 0xd47d...76ad32 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 37s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 37s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 25160028 | 1779564071000 | 0xd520...432f56 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160020 | 1779563975000 | 0x8906...a08fe4 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 17m ago |
| ✅ | ✅ UP | 25160017 | 1779563939000 | 0xb622...9f9655 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 18m 19s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 13m 17s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564259909 |
| Reported At | |
| Number | 25160042 |
| Hash | 0x5394...240cab |
| Timestamp | 1779564239 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.14 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 7.01 / 12 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 11s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445818 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 25160107 | 1779565019 | 0x82dd...0fcc88 | 164 | 1779565031983 |
| ash-hz | ✅ | 25160107 | 1779565019 | 0x82dd...0fcc88 | 11 | 1779565031872 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21457 | 1779564576004 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 12m 48s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 17m 27s ago |
| Is Syncing | false | 8m 1s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 59s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 14m 31s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 26m 30s ago |
| Response Headers | 1 headers | 21m 43s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 47m 51s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 33s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 47m 21s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 32s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 37m 38s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 141d 12h 23m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 1s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri Nov 07 2025 20:02:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 34m 54s ago | headers | 1575h 53m 44s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Wed Sep 03 2025 05:08:59 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 262d 16h 28m 38s ago | headers | 23h 2m 39s | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Sep 02 2025 06:06:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 263d 15h 31m 18s ago | headers | 1554h 20m 32s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sun Jun 29 2025 11:45:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 51m 51s ago | headers | 1145h 35m 3s | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Mon May 12 2025 18:10:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1y 11d 3h 26m 55s ago | headers | 1163h 4m 23s | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (6): vary, server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Mar 25 2025 06:06:18 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 59d 14h 31m 19s ago | headers | ∞ | Header fields (5): server, connection, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | |
| Wed Mar 19 2025 17:54:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 65d 2h 43m 29s ago | client_version | 4m 59s | reth/v1.2.0-1e965ca/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Wed Mar 19 2025 17:49:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 65d 2h 48m 29s ago | client_version | 5m | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.2.0-1e965ca/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Wed Mar 19 2025 17:44:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 65d 2h 53m 30s ago | client_version | 15m | reth/v1.2.0-1e965ca/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu |
| Wed Mar 19 2025 17:29:07 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 1y 65d 3h 8m 30s ago | client_version | 9m 59s | reth/v1.3.2-802a1c7/x86_64-unknown-linux-gnu | reth/v1.2.0-1e965ca/x86_64-unknown-linux-gnu |

