RPC Endpoint Details
| EndpointID: | d5048674598c8608 |
|---|---|
| Name | Compound Optimism |
| URL | https://node-provider.compound.finance/optimism-mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:43 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E205: Request Timeout |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445597 |
| Reported Ago | 10m 7s ago |
| Latest Block* | 151982737 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.23 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.81 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898470 | 19m 14s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847904 | 20m 4s ago | 1h 12m 6s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:21 UTC | 1779559521524 | 1h 32m 11s ago | 2m 33s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:02:48 UTC | 1779559368286 | 1h 34m 44s ago | 1h 34m 59s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669157 | 3h 9m 43s ago | 9m 33s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:18:15 UTC | 1779553095902 | 3h 19m 16s ago | 1h 42m 26s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:35:49 UTC | 1779546949237 | 5h 1m 43s ago | 28s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:35:20 UTC | 1779546920775 | 5h 2m 11s ago | 2h 55m 21s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 11:39:59 UTC | 1779536399357 | 7h 57m 33s ago | 5m 22s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:34:37 UTC | 1779536077164 | 8h 2m 55s ago | 24h 46m 43s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 10m 7s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982737 | 1779564251000 | 0x9439...6adb17 | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 12m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982722 | 1779564221000 | 0x431a...f9743f | Sat, 23 May 2026 19:24:02 UTC | 13m 29s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982707 | 1779564191000 | 0x25d3...e830b6 | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 13m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982623 | 1779564023000 | 0x72a0...83bb37 | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 14m 50s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982647 | 1779564071000 | 0xed1c...358070 | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 32s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 15m 32s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 151982602 | 1779563981000 | 0xa7bb...c7b119 | Sat, 23 May 2026 19:20:37 UTC | 16m 54s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982587 | 1779563951000 | 0x9ce3...078b9a | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 18m 14s ago |
| ✅ | ✅ UP | 151982572 | 1779563921000 | 0xe555...e61c01 | Sat, 23 May 2026 19:18:48 UTC | 18m 43s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 12m 59s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273106 |
| Reported At | |
| Number | 151982737 |
| Hash | 0x9439...6adb17 |
| Timestamp | 1779564251 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.23 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.81 / 2 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 7s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445597 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 151983127 | 1779565031 | 0xbf2b...cdaa03 | 5186 | 1779565036996 |
| ash-hz | ✅ | 151983127 | 1779565031 | 0xbf2b...cdaa03 | 45 | 1779565031899 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21461 | 1779564576003 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 12m 43s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 17m 22s ago |
| Is Syncing | false | 7m 56s ago |
| Peer Count | 100 | 21m 40s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 16m 54s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 14m 50s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f69446...bb56d6 | 26m 24s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "<unknown>", 4 other headers | 21m 38s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 47m 46s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 28s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 47m 16s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 27s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 37m 33s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 209d 9h 11m ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 151d 14h 58m 58s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 7m 56s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 10 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | false | 0 |
| fsn-hz | 10 | 100 | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | false | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 10 | 100 | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | false | 0 |
| sin-do | 10 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Apr 16 2026 01:04:54 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 20h 32m 38s ago | headers | 3h 15m 1s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Wed Apr 15 2026 21:49:52 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 37d 23h 47m 40s ago | headers | 3154h 33m 8s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Fri Dec 05 2025 10:16:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 20m 48s ago | headers | 24m 58s | Header fields (2): server, alt-svc | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 09:51:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 45m 47s ago | headers | 967h 47m 13s | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, alt-svc |
| Sun Oct 26 2025 02:04:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 209d 18h 33m 1s ago | headers | 734h 17m 5s | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (5): server, alt-svc, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Sep 25 2025 12:47:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 240d 8h 50m 6s ago | headers | 10h 25m 41s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Thu Sep 25 2025 02:21:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 240d 19h 15m 48s ago | headers | 365h 25m 14s | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Tue Sep 09 2025 20:56:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 256d 41m 3s ago | headers | 4m 48s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |
| Tue Sep 09 2025 20:51:41 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 256d 45m 51s ago | headers | 1737h 5m 56s | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Sun Jun 29 2025 11:45:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 328d 9h 51m 47s ago | headers | 397h 38m 7s | Header fields (5): server, connection, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods | Header fields (4): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods |

