RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | d5048674598c8608 |
| Name | Compound Optimism |
| URL | https://node-provider.compound.finance/optimism-mainnet |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 300 seconds |
| Config Updated At | Sun, 10 Nov 2024 07:29:43 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.11.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566352721 |
| Report Created Ago | 1m 53s ago |
| Latest Block* | 151983787 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Peer Count* | 100 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 151983787 | 1779566351 | 0x1258...5b82ca | 779 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 1m 53s ago |
| ✅ | 151983772 | 1779566321 | 0x07d4...9672bd | 955 | Sat, 23 May 2026 19:58:42 UTC | 2m 23s ago |
| ✅ | 151983757 | 1779566291 | 0x1457...cbf16f | 1952 | Sat, 23 May 2026 19:58:13 UTC | 2m 52s ago |
| ✅ | 151983742 | 1779566261 | 0x12c3...bc441e | 845 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 3m 23s ago |
| ✅ | 151983727 | 1779566231 | 0x2df5...0e7a8b | 1081 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 3m 53s ago |
| ✅ | 151983713 | 1779566203 | 0xe4dd...a4a1fa | 2217 | Sat, 23 May 2026 19:56:44 UTC | 4m 21s ago |
| ✅ | 151983697 | 1779566171 | 0x4fd2...1e84ef | 970 | Sat, 23 May 2026 19:56:12 UTC | 4m 53s ago |
| ✅ | 151983682 | 1779566141 | 0x5027...cab68a | 1317 | Sat, 23 May 2026 19:55:43 UTC | 5m 22s ago |
| ✅ | 151983667 | 1779566111 | 0x4b38...f67dd0 | 1043 | Sat, 23 May 2026 19:55:12 UTC | 5m 53s ago |
| ✅ | 151983652 | 1779566081 | 0xa7ca...5a3f39 | 272 | Sat, 23 May 2026 19:54:42 UTC | 6m 23s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566352721 |
| Reported At | |
| Number | 151983787 |
| Hash | 0x1258...5b82ca |
| Timestamp | 1779566351 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 21m 15s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779565190917 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 1m 24s ago |
| Client Version | reth/v1.11.3-d6324d6/x86_64-unknown-linux-gnu | 6m 24s ago |
| Is Syncing | false | 6m 23s ago |
| Peer Count | 100 | 6m 23s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 6m 23s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 6m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, f69446...bb56d6 | 2m ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "<unknown>", 4 other headers | 6m 20s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 11m 21s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 35m 4s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 33m 18s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 21m 15s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 32m 57s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 9h 1m 17s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 21m 31s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 16m 15s ago |

