RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | cf4e00f956906da2 |
| Name | Fantom Mainnet |
| Bundle | fantom |
| URL | https://rpcapi.fantom.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 30 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Fri, 18 Apr 2025 11:09:44 UTC |
| Chain | Fantom / chain_id: 250 |
|---|
| Client Name | Sonic |
|---|---|
| Current Version | 1.2.1-j |
| Latest Version | 2.1.6 |
| Released At | Thu, 12 Mar 2026 03:27:33 GMT |
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566619002 |
| Report Created Ago | 6m 32s ago |
| Latest Block* | 121723757 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.12 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.00 / 1.20 |
| Client Version* | Sonic/v1.2.1-j-155799a5-1772646150/linux-amd64/go1.22.12 |
| ChainId* | 250 |
| Peer Count* | 63 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 121723757 | 1779566581 | 0x0005...d153ed | 22076 | Sat, 23 May 2026 20:03:39 UTC | 6m 32s ago |
| ❌ | E205: Request Timeout | 22227 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 32s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 42905 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 56s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20624 | Sat, 23 May 2026 20:02:13 UTC | 7m 57s ago | ||
| ✅ | 121723730 | 1779566357 | 0x0005...fec4a0 | 276 | Sat, 23 May 2026 19:59:24 UTC | 10m 46s ago |
| ✅ | 121723729 | 1779566344 | 0x0005...5f0593 | 338 | Sat, 23 May 2026 19:59:05 UTC | 11m 5s ago |
| ✅ | 121723725 | 1779566311 | 0x0005...0c3c43 | 276 | Sat, 23 May 2026 19:58:44 UTC | 11m 26s ago |
| ✅ | 121723724 | 1779566289 | 0x0005...978c1e | 275 | Sat, 23 May 2026 19:58:24 UTC | 11m 46s ago |
| ✅ | 121723723 | 1779566271 | 0x0005...62b4b4 | 272 | Sat, 23 May 2026 19:58:04 UTC | 12m 6s ago |
| ✅ | 121723722 | 1779566259 | 0x0005...6164d1 | 279 | Sat, 23 May 2026 19:57:44 UTC | 12m 26s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566619002 |
| Reported At | |
| Number | 121723757 |
| Hash | 0x0005...d153ed |
| Timestamp | 1779566581 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.12 / 0.83 |
| S/block (avg./ref.)* | 8.00 / 1.20 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566618990 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 250 | 10m 30s ago |
| Client Version | Sonic/v1.2.1-j-155799a5-1772646150/linux-amd64/go1.22.12 | 20m 26s ago |
| Is Syncing | false | 20m 26s ago |
| Peer Count | 63 | 20m 26s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 26s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 30, NS: 2 | 20m 19s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 0dc6aa...ab4d72 | 11m 8s ago |
| Response Headers | 4 headers | 1h 24s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 30m 27s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 24s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 22s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 22s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 21s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 11h 18m 23s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m ago |

