RPC Endpoint Details
| EndpointID: | e6b32ee29b3f9726 |
|---|---|
| Name | Alchemy Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://opt-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
| Chain | OP Mainnet / chain_id: 10 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.9.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576276 |
| Reported Ago | 4m 3s ago |
| Latest Block* | 151015693 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 01 May 2026 10:31:30 UTC | 1777631490260 | 22d 9h 2m 9s ago | 12h 16m 4s | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 22:15:25 UTC | 1777587325819 | 22d 21h 18m 13s ago | 1m 32s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 22:13:53 UTC | 1777587233063 | 22d 21h 19m 46s ago | 37h 17s | UP | ERROR |
| Wed, 29 Apr 2026 09:13:35 UTC | 1777454015762 | 24d 10h 20m 3s ago | 3h 10m 38s | ERROR | UP |
| Wed, 29 Apr 2026 06:02:56 UTC | 1777442576981 | 24d 13h 30m 42s ago | 21h 9m 22s | UP | ERROR |
| Tue, 28 Apr 2026 08:53:34 UTC | 1777366414216 | 25d 10h 40m 5s ago | 12m 14s | ERROR | UP |
| Tue, 28 Apr 2026 08:41:20 UTC | 1777365680168 | 25d 10h 52m 19s ago | 3h 3m 43s | UP | ERROR |
| Tue, 28 Apr 2026 05:37:36 UTC | 1777354656677 | 25d 13h 56m 2s ago | 5m 32s | ERROR | UP |
| Tue, 28 Apr 2026 05:32:03 UTC | 1777354323867 | 25d 14h 1m 35s ago | 6h 12m 30s | UP | ERROR |
| Mon, 27 Apr 2026 23:19:33 UTC | 1777331973693 | 25d 20h 14m 5s ago | 9m 17s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 3s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 9m 58s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 32s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 13m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 15m 59s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 17m 45s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:38 UTC | 20m ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 22m ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 23m 4s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 25m 59s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 22m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630299101 |
| Reported At | |
| Number | 151015693 |
| Hash | 0xd650...e0c4d7 |
| Timestamp | 1777630163 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 3s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576276 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 67 | 1779564819200 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 27 | 1779564818773 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104398 | 1779564467123 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 22d 11h 42m 16s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 12h 28m 50s ago |
| Is Syncing | false | 22d 11h 42m 13s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 11h 58m 32s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 17m 45s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 22m 32s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 17m 45s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 49s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 48s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 56s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 46s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 45s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 140d 19h 55m 29s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 59s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri May 01 2026 17:05:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 4h 27m 56s ago | headers | 1566h 31m 52s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Feb 25 2026 09:33:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 10h 59m 49s ago | headers | 10h 4s | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Feb 24 2026 23:33:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 20h 59m 53s ago | headers | 14m 58s | Header fields (1): server | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Feb 24 2026 23:18:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 21h 14m 53s ago | headers | 3h 4s | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (1): server |
| Tue Feb 24 2026 20:18:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 88d 14m 57s ago | headers | 2713h 10m 54s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Mon Nov 03 2025 19:07:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 201d 1h 25m 52s ago | headers | 2610h 2m 1s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Jul 18 2025 02:05:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 27m 53s ago | headers | 446h 20m | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 10:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 33m 14s ago | chain_id | 14m 53s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 09:45:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 48m 7s ago | chain_id | 8h 15m 6s | 10 | |
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 3m 14s ago | chain_id | 14m 52s | 10 |

