RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | e6b32ee29b3f9726 |
| Name | Alchemy Optimism RPC |
| Bundle | optimism |
| URL | https://opt-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018904 |
| Report Created Ago | 1m 12s ago |
| Latest Block* | 151015695 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2 / 2 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 10 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 50 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 12s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 31 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 4650 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 5m 7s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 27 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 32 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 13s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 33 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 12s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 2946 | Sat, 23 May 2026 19:39:44 UTC | 15m 7s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 104398 | Sat, 23 May 2026 19:27:47 UTC | 27m 4s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 38 | Sat, 23 May 2026 19:23:38 UTC | 31m 12s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 45m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630168794 |
| Reported At | |
| Number | 151015695 |
| Hash | 0x1910...f97d09 |
| Timestamp | 1777630167 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 12s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018904 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 10 | 22d 9h 50m 27s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 9h 50m 25s ago |
| Is Syncing | false | 22d 9h 50m 23s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 9h 50m 21s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 10m ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 43m 49s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 40m 7s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 13s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 10s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 10s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 10m 2s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 6s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 20h 54m 59s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 15m 38s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 10m 1s ago |