RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 4e44a6054e75ff14 |
|---|---|
| Name | Alchemy Mainnet RPC |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576150 |
| Reported Ago | 3m 13s ago |
| Latest Block* | 24999392 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.02 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 49.55 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 01 May 2026 10:27:25 UTC | 1777631245654 | 22d 9h 5m 23s ago | 12h 10m | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 22:17:25 UTC | 1777587445352 | 22d 21h 15m 24s ago | 3m 32s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 22:13:53 UTC | 1777587233070 | 22d 21h 18m 56s ago | 36h 56m 28s | UP | ERROR |
| Wed, 29 Apr 2026 09:17:25 UTC | 1777454245026 | 24d 10h 15m 24s ago | 3h 14m 28s | ERROR | UP |
| Wed, 29 Apr 2026 06:02:56 UTC | 1777442576942 | 24d 13h 29m 52s ago | 21h 11m 31s | UP | ERROR |
| Tue, 28 Apr 2026 08:51:25 UTC | 1777366285052 | 25d 10h 41m 24s ago | 10m 25s | ERROR | UP |
| Tue, 28 Apr 2026 08:40:59 UTC | 1777365659594 | 25d 10h 51m 49s ago | 27h 39m 25s | UP | ERROR |
| Mon, 27 Apr 2026 05:01:33 UTC | 1777266093864 | 26d 14h 31m 15s ago | 8m 33s | ERROR | UP |
| Mon, 27 Apr 2026 04:53:00 UTC | 1777265580242 | 26d 14h 39m 49s ago | 49h 47m 41s | UP | ERROR |
| Sat, 25 Apr 2026 03:05:18 UTC | 1777086318497 | 28d 16h 27m 30s ago | 1h 14m 44s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 13s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 9m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 42s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 12m 18s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 15m 9s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 55s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:38 UTC | 19m 10s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 21m 10s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 22m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 25m 10s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 25m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630046049 |
| Reported At | |
| Number | 24999392 |
| Hash | 0xfe8d...f30c77 |
| Timestamp | 1777630043 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.02 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 49.55 / 12 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 13s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576150 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 1456 | 1779564701403 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19 | 1779564698769 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104618 | 1779564467122 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 22d 11h 42m 56s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 12h 28m ago |
| Is Syncing | false | 22d 11h 41m 24s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 11h 57m 42s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 16m 55s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 21m 42s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 16m 55s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 59s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16m 58s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 17m 6s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16m 56s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 16m 55s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 5h 54m 11s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 32m 10s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri May 01 2026 14:50:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 6h 42m 30s ago | headers | 1564h 16m 28s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Wed Feb 25 2026 09:33:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 87d 10h 58m 59s ago | headers | 13h 15m 8s | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Feb 24 2026 20:18:41 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 88d 14m 7s ago | headers | 2616h 10m 53s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Nov 07 2025 20:07:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 197d 25m 1s ago | headers | 2707h 2m 2s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Fri Jul 18 2025 02:05:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 309d 19h 27m 4s ago | headers | 446h 20m | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Sat Jul 05 2025 10:00:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 32m 24s ago | chain_id | 14m 53s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 09:45:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 11h 47m 18s ago | chain_id | 8h 15m 6s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 01:30:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 2m 24s ago | chain_id | 14m 52s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 17m 16s ago | chain_id | 1h 3s | 1 | |
| Sat Jul 05 2025 00:15:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 21h 17m 20s ago | chain_id | 15m 4s | 1 | 1 |

