RPC Endpoint Regional Details
| Region | ash-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 4e44a6054e75ff14 |
| Name | Alchemy Mainnet RPC |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
| Chain | Ethereum Mainnet / chain_id: 1 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.10.2 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566018763 |
| Report Created Ago | 1m 9s ago |
| Latest Block* | 24999392 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.63 / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 20 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 1m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 43 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 3m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 27 | Sat, 23 May 2026 19:49:38 UTC | 5m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 23 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 7m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 6 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 9m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 30 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 11m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 15 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 13m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 50 | Sat, 23 May 2026 19:39:38 UTC | 15m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 25 | Sat, 23 May 2026 19:37:38 UTC | 17m 9s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 29 | Sat, 23 May 2026 19:35:38 UTC | 19m 9s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 47m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630045226 |
| Reported At | |
| Number | 24999392 |
| Hash | 0xfe8d...f30c77 |
| Timestamp | 1777630043 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.08 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 12.63 / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566018763 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 22d 9h 50m 23s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 9h 50m 22s ago |
| Is Syncing | false | 22d 9h 50m 21s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 9h 50m 19s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 10m 3s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 497d69...ec9191 | 19m 45s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 10m 4s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 10s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 9s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 8s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 7s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 6s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 235d 14h 40m 52s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 194d 12h 4m 24s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 1d 15h 40m ago |

