RPC Endpoint Regional Details
| Region | fsn-hz |
|---|---|
| EndpointID: | 4e44a6054e75ff14 |
| Name | Alchemy Mainnet RPC |
| Bundle | mainnet |
| URL | https://eth-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779567099091 |
| Report Created Ago | 1m 10s ago |
| Latest Block* | 24999392 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 12 |
| Client Version* | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 1 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 145 | Sat, 23 May 2026 20:11:39 UTC | 1m 10s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 19627 | Sat, 23 May 2026 20:10:06 UTC | 2m 43s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 73 | Sat, 23 May 2026 20:07:38 UTC | 5m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 112 | Sat, 23 May 2026 20:05:38 UTC | 7m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 57 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 9m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 54 | Sat, 23 May 2026 20:01:38 UTC | 11m 10s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 12510 | Sat, 23 May 2026 20:00:03 UTC | 12m 46s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 74 | Sat, 23 May 2026 19:57:38 UTC | 15m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 85 | Sat, 23 May 2026 19:55:39 UTC | 17m 10s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 1390 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 19m 8s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 10h 5m 23s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630046044 |
| Reported At | |
| Number | 24999392 |
| Hash | 0xfe8d...f30c77 |
| Timestamp | 1777630043 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 1m 10s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779567099091 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 22d 12h 22m 56s ago |
| Client Version | reth/v1.10.2-8e3b5e6/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 12h 19m 11s ago |
| Is Syncing | false | 22d 21h 3m 41s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 12h 19m 11s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 26, NS: 2 | 11m 55s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 13m 41s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 12h 57m 8s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 13m 2s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 45s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 46s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 16s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 16s ago |
| DNS | E275: DNS Timeout | 17d 16h 31m 58s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 1d 18h 32m 10s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 16s ago |