RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 47d1758c2f7e5a3c |
|---|---|
| Name | Alchemy Unichain RPC |
| Bundle | unichain |
| URL | https://unichain-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
| Chain | Unichain / chain_id: 130 |
|---|
| Client Name | Reth |
|---|---|
| Current Version | 1.9.3 |
| Latest Version | 2.2.0 |
| Released At | Thu, 30 Apr 2026 08:06:01 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576149 |
| Reported Ago | 4m 26s ago |
| Latest Block* | 46881686 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.25 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 4.06 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 130 |
| Peer Count* | 4 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri, 01 May 2026 10:27:25 UTC | 1777631245658 | 22d 9h 6m 37s ago | 4h 13m 59s | UP | ERROR |
| Fri, 01 May 2026 06:13:26 UTC | 1777616006014 | 22d 13h 20m 36s ago | 2h 12s | ERROR | UP |
| Fri, 01 May 2026 04:13:13 UTC | 1777608793310 | 22d 15h 20m 49s ago | 5h 55m 47s | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 22:17:25 UTC | 1777587445354 | 22d 21h 16m 37s ago | 3m 32s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 22:13:53 UTC | 1777587233063 | 22d 21h 20m 9s ago | 14h 12m 27s | UP | ERROR |
| Thu, 30 Apr 2026 08:01:26 UTC | 1777536086043 | 23d 11h 32m 36s ago | 1m 15s | ERROR | UP |
| Thu, 30 Apr 2026 08:00:10 UTC | 1777536010893 | 23d 11h 33m 51s ago | 22h 42m 45s | UP | ERROR |
| Wed, 29 Apr 2026 09:17:25 UTC | 1777454245024 | 24d 10h 16m 37s ago | 3h 14m 28s | ERROR | UP |
| Wed, 29 Apr 2026 06:02:56 UTC | 1777442576963 | 24d 13h 31m 5s ago | 21h 9m 22s | UP | ERROR |
| Tue, 28 Apr 2026 08:53:34 UTC | 1777366414207 | 25d 10h 40m 28s ago | 12m 34s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 4m 26s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:40 UTC | 10m 22s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 10m 56s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 13m 31s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:17:39 UTC | 16m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:13:38 UTC | 20m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:11:38 UTC | 22m 23s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:10:34 UTC | 23m 28s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | Sat, 23 May 2026 19:07:39 UTC | 26m 23s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 26m 36s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630046049 |
| Reported At | |
| Number | 46881686 |
| Hash | 0xbe50...055dd0 |
| Timestamp | 1777630045 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.25 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 4.06 / 1 |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 26s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576149 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 67 | 1779564819193 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 25 | 1779564818773 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 104405 | 1779564467123 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 130 | 22d 11h 44m 10s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 12h 25m 57s ago |
| Is Syncing | false | 22d 11h 42m 36s ago |
| Peer Count | 4 | 22d 11h 41m 15s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 11h 58m 55s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 31, NS: 2 | 18m 8s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 0cb108...c3b1e6 | 22m 55s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 18m 8s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 19m 12s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 49s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 20s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 9s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 18m 9s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 5h 55m 24s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 33m 23s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri May 01 2026 17:05:42 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 22d 4h 28m 20s ago | headers | 1566h 31m 52s | Header fields (4): vary, server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials | Header fields (3): server, access-control-allow-origin, access-control-allow-credentials |
| Tue Apr 28 2026 15:21:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 6h 12m 37s ago | peer_count | 30m 48s | 0 | > 0 |
| Tue Apr 28 2026 14:50:36 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 6h 43m 26s ago | peer_count | 2h 24s | > 0 | 0 |
| Tue Apr 28 2026 12:50:11 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 8h 43m 51s ago | peer_count | 2h 19s | 0 | > 0 |
| Tue Apr 28 2026 10:49:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 25d 10h 44m 10s ago | peer_count | 37h 59m 33s | > 0 | 0 |
| Sun Apr 26 2026 20:50:17 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 27d 43m 44s ago | peer_count | 45m 3s | 0 | > 0 |
| Sun Apr 26 2026 20:05:14 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 27d 1h 28m 48s ago | peer_count | 117h 10m 3s | > 0 | 0 |
| Tue Apr 21 2026 22:55:10 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 31d 22h 38m 52s ago | peer_count | 14m 52s | 0 | > 0 |
| Tue Apr 21 2026 22:40:17 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 31d 22h 53m 44s ago | peer_count | 2h 15m 20s | > 0 | 0 |
| Tue Apr 21 2026 20:24:57 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 32d 1h 9m 5s ago | peer_count | 14m 52s | 0 | > 0 |

