RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 47d1758c2f7e5a3c |
| Name | Alchemy Unichain RPC |
| Bundle | unichain |
| URL | https://unichain-mainnet.g.alchemy.com/v2/stk0y76CnciOuICkVx74Be7u0KfjdmKZ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 120 seconds |
| Query Interval Meta | 900 seconds |
| Config Updated At | Sat, 19 Apr 2025 10:11:04 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566386388 |
| Report Created Ago | 10m 19s ago |
| Latest Block* | 46881926 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 1 |
| Client Version* | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 130 |
| Peer Count* | 15 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 5453 | Sat, 23 May 2026 19:59:46 UTC | 10m 19s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 45 | Sat, 23 May 2026 19:57:38 UTC | 12m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 38 | Sat, 23 May 2026 19:55:38 UTC | 14m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 38 | Sat, 23 May 2026 19:53:38 UTC | 16m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 42 | Sat, 23 May 2026 19:51:38 UTC | 18m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 3065 | Sat, 23 May 2026 19:49:44 UTC | 20m 21s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 32 | Sat, 23 May 2026 19:47:38 UTC | 22m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 21 | Sat, 23 May 2026 19:45:38 UTC | 24m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 38 | Sat, 23 May 2026 19:43:38 UTC | 26m 26s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 41 | Sat, 23 May 2026 19:41:38 UTC | 28m 26s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 22d 9h 58m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1777630285327 |
| Reported At | |
| Number | 46881926 |
| Hash | 0x1882...798e64 |
| Timestamp | 1777630285 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 1.00 / 1.00 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.00 / 1 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 10m 19s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566386388 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 130 | 22d 10h 5m 40s ago |
| Client Version | reth/v1.9.3-27a8c0f/x86_64-unknown-linux-gnu | 22d 10h 5m 38s ago |
| Is Syncing | false | 22d 10h 5m 37s ago |
| Peer Count | 15 | 22d 10h 5m 37s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 22d 10h 5m 35s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 31, NS: 2 | 25m 14s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, bea4e2...5951c8 | 11m 2s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "https://www.brid.gg", 2 other headers | 55m 20s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 10m 24s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 19s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 38s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 8m 33s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 403: Forbidden | 9m 36s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 10h 40m 16s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 21m 59s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 33s ago |