RPC Endpoint Details
| EndpointID: | d746915ebf270613 |
|---|---|
| Name | Fuse |
| URL | https://128.rpc.thirdweb.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E401: JSON-RPC Error: -32603: We are not able to process your request at this time. Please contact thirdweb support c2b71e3e-f28a-4b57-8592-a0586afe4a80. |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445963 |
| Reported Ago | 7m 5s ago |
| Latest Block* | 43480219 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Client Version* | thirdweb/1.0 |
| ChainId* | 128 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Response Headers
| 1 | server: cloudflare x-frame-options: SAMEORIGIN |
| 2 | vary: Accept-Encoding server: cloudflare cf-cache-status: DYNAMIC access-control-allow-origin: * |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu, 04 Sep 2025 14:58:25 UTC | 1756997905482 | 261d 4h 36m 6s ago | 299h 35m 1s | STUCK | ERROR |
| Sat, 23 Aug 2025 03:23:23 UTC | 1755919403760 | 273d 16h 11m 7s ago | 6m 8s | ERROR | STUCK |
| Sat, 23 Aug 2025 03:17:14 UTC | 1755919034987 | 273d 16h 17m 16s ago | 262h 54m 11s | STUCK | ERROR |
| Tue, 12 Aug 2025 04:23:03 UTC | 1754972583973 | 284d 15h 11m 27s ago | 4m 59s | ERROR | STUCK |
| Tue, 12 Aug 2025 04:18:04 UTC | 1754972284486 | 284d 15h 16m 27s ago | 262h 25m 5s | STUCK | ERROR |
| Fri, 01 Aug 2025 05:52:58 UTC | 1754027578652 | 295d 13h 41m 32s ago | 5m | ERROR | STUCK |
| Fri, 01 Aug 2025 05:47:58 UTC | 1754027278114 | 295d 13h 46m 33s ago | 525h 35m 23s | STUCK | ERROR |
| Thu, 10 Jul 2025 08:12:34 UTC | 1752135154796 | 317d 11h 21m 56s ago | 4m 59s | ERROR | STUCK |
| Thu, 10 Jul 2025 08:07:34 UTC | 1752134854816 | 317d 11h 26m 56s ago | 2098h 5m 23s | STUCK | ERROR |
| Sun, 13 Apr 2025 22:02:11 UTC | 1744581731087 | 1y 39d 21h 32m 20s ago | 3m 59s | ERROR | STUCK |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 261d 4h 38m 8s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1756997783000 |
| Reported At | |
| Number | 43480219 |
| Hash | 0xe6c3...dfc202 |
| Timestamp | 1737340302 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Agreement | 3 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445963 |
| Reported At | |
| Message | E401: JSON-RPC Error: -32603: We are not able to process your request at this time. Please contact thirdweb support c2b71e3e-f28a-4b57-8592-a0586afe4a80. |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E401: JSON-RPC Error: -32603: We are not able to process your request at this time. Please contact thirdweb support 144d53a4-d6ea-4149-bc6b-632167f49bd8. | 561 | 1779564821270 | ||
| ash-hz | ❌ | E401: JSON-RPC Error: -32603: We are not able to process your request at this time. Please contact thirdweb support 0fb16397-d03f-472c-b80b-932e97b9da4f. | 116 | 1779564819933 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 83997 | 1779564445373 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 128 | 14m 45s ago |
| Client Version | thirdweb/1.0 | 34m 34s ago |
| Is Syncing | false | 261d 4h 43m 4s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 261d 4h 43m 1s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 11m 25s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E7, bc825e...4a3cf2 | 23m 23s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 23m 54s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 44m 22s ago |
| Client Version | E302: Non-200 HTTP Status: 429: Too Many Requests | 14m 21s ago |
| Is Syncing | E401: JSON-RPC Error: -32603: We are not able to process your request at this time. Please contact thirdweb support 31676dab-2e0a-4931-bfba-4d1cd914d3df. | 14m ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 13m 54s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 13m 53s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 3h 32m 46s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 55s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat May 23 2026 21:10:37 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 23m 54s ago | headers | 20m 5s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sat May 23 2026 20:50:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 44m ago | headers | 9m 44s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 20:40:46 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 53m 45s ago | headers | 9m 59s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sat May 23 2026 20:30:47 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 3m 44s ago | headers | 49m 54s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 19:40:51 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 1h 53m 39s ago | headers | 20m 1s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sat May 23 2026 19:20:50 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 2h 13m 41s ago | headers | 2h 40m | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 16:40:49 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 4h 53m 42s ago | headers | 4h 20m 16s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sat May 23 2026 12:20:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 13m 59s ago | headers | 9m 56s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Sat May 23 2026 12:10:35 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 23m 56s ago | headers | 19m 47s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Sat May 23 2026 11:50:48 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 9h 43m 43s ago | headers | 10m 12s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (2): server, x-frame-options |