RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 8d367c8ccabcb3d7 |
| Name | Moonriver |
| URL | https://rpc.api.moonriver.moonbeam.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Moonriver / chain_id: 1285 |
|---|
Current Status
| Success | ✅ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566428453 |
| Report Created Ago | 9m 44s ago |
| Latest Block* | 16387678 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.16 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 6.30 / 12.50 |
| Client Version* | moonriver/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev |
| ChainId* | 1285 |
| Peer Count* | 39 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | 16387678 | 1779566424 | 0x726e...27a710 | 42026 | Sat, 23 May 2026 20:00:28 UTC | 9m 44s ago |
| ✅ | 16387663 | 1779566316 | 0xea2f...04e7e9 | 546 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 32s ago |
| ✅ | 16387653 | 1779566256 | 0x7628...f39b03 | 247 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 32s ago |
| ✅ | 16387644 | 1779566196 | 0x76f6...a40d17 | 296 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 31s ago |
| ✅ | 16387634 | 1779566136 | 0x9631...736c5e | 211 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 32s ago |
| ✅ | 16387624 | 1779566076 | 0x93b8...65f024 | 1269 | Sat, 23 May 2026 19:54:42 UTC | 15m 30s ago |
| ✅ | 16387613 | 1779566016 | 0x458f...2b2c35 | 1286 | Sat, 23 May 2026 19:53:41 UTC | 16m 31s ago |
| ✅ | 16387603 | 1779565956 | 0xf16b...8fc756 | 606 | Sat, 23 May 2026 19:52:40 UTC | 17m 31s ago |
| ✅ | 16387593 | 1779565890 | 0x215c...f723cf | 200 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 32s ago |
| ✅ | 16387587 | 1779565824 | 0x126e...e84864 | 406 | Sat, 23 May 2026 19:50:41 UTC | 19m 31s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 9m 44s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566428453 |
| Reported At | |
| Number | 16387678 |
| Hash | 0x726e...27a710 |
| Timestamp | 1779566424 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.16 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 6.30 / 12.50 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 40m 36s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576253 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1285 | 10m 31s ago |
| Client Version | moonriver/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev | 9m 1s ago |
| Is Syncing | false | 7m 58s ago |
| Peer Count | 39 | 20m 28s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 21s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 20m 21s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 49914c...e6ee3a | 11m 11s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 1h 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 1h 20m 29s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 50m 2s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 30m 21s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 23s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 23s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 23s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 21h 22m 6s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 2s ago |
