RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 8d367c8ccabcb3d7 |
|---|---|
| Name | Moonriver |
| URL | https://rpc.api.moonriver.moonbeam.network/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Moonriver / chain_id: 1285 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ⏩ CATCHING_UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489512 |
| Reported Ago | 4m 19s ago |
| Latest Block* | 16387385 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.70 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.44 / 12.50 |
| Client Version* | moonriver/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev |
| ChainId* | 1285 |
| Peer Count* | 39 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:06:41 UTC | 1779559601270 | 1h 25m 48s ago | 1m 45s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:04:55 UTC | 1779559495727 | 1h 27m 33s ago | 3h 24m 46s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:40:09 UTC | 1779547209093 | 4h 52m 20s ago | 2m 27s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:37:41 UTC | 1779547061509 | 4h 54m 47s ago | 16h 7m 11s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 22:30:30 UTC | 1779489030114 | 21h 1m 59s ago | 2m 49s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 22:27:40 UTC | 1779488860753 | 21h 4m 48s ago | 8h 47m 19s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 13:40:21 UTC | 1779457221688 | 1d 5h 52m 7s ago | 1m 40s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 13:38:40 UTC | 1779457120894 | 1d 5h 53m 48s ago | 1h 8m 3s | UP | CATCHING_UP |
| Fri, 22 May 2026 12:30:37 UTC | 1779453037772 | 1d 7h 1m 51s ago | 1m 48s | CATCHING_UP | UP |
| Fri, 22 May 2026 12:28:49 UTC | 1779452929100 | 1d 7h 3m 40s ago | 1h 53m 13s | UP | CATCHING_UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 16387385 | 1779564330000 | 0x2490...03cd8e | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 4m 19s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16387369 | 1779564210000 | 0x0544...3e513f | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 8m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16387352 | 1779564096000 | 0xbdc8...3f47f9 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 9m 22s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16387343 | 1779564036000 | 0x6208...6dfc3d | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 9m 24s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16387336 | 1779563994000 | 0x6bf3...32df7c | Sat, 23 May 2026 19:20:26 UTC | 12m 3s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16387329 | 1779563916000 | 0x705b...0c0bb2 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 13m 48s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 16387320 | 1779563856000 | 0xa8c0...7115cb | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 14m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16387311 | 1779563796000 | 0x9a07...c4422b | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 15m 48s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16387302 | 1779563736000 | 0x2e11...934cfc | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 35s ago |
| ✅ | ✅ UP | 16387295 | 1779563670000 | 0x199b...57bf32 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 35s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 4m 19s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489512 |
| Reported At | |
| Number | 16387385 |
| Hash | 0x2490...03cd8e |
| Timestamp | 1779564330 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.70 / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.44 / 12.50 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7h 52m 29s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779536399308 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 16387428 | 1779564696 | 0xcad3...ab8e65 | 476 | 1779564701359 |
| ash-hz | ✅ | 16387428 | 1779564696 | 0xcad3...ab8e65 | 32 | 1779564699851 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 84021 | 1779564445373 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1285 | 12m 43s ago |
| Client Version | moonriver/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev | 12m 18s ago |
| Is Syncing | false | 11m 58s ago |
| Peer Count | 39 | 11m 51s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 51s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 28s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 49914c...e6ee3a | 21m 21s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 3 other headers | 21m 52s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 42m 27s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 52m 24s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 20h 38m 10s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 20h 40m 18s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 11h 31m 59s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 276d 18h 46m 16s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 139d 3h 30m 44s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 10m 53s ago |
Latest meta
| Region | ChainId | Peer Count | Client Version | Is Syncing | Exposed Accounts |
|---|---|---|---|---|---|
| Aggregated | 1285 | 39 | moonriver/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev | false | 0 |
| fsn-hz | 1285 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
| ash-hz | 1285 | 39 | moonriver/v4303.0/fc-rpc-2.0.0-dev | false | 0 |
| sin-do | 1285 | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout | E205: Request Timeout |
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Mon Jan 05 2026 19:37:17 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 138d 55m 12s ago | headers | 753h 20m 33s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-methods | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin |
| Fri Dec 05 2025 10:16:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 15m 46s ago | headers | 19m 58s | Header fields (1): server | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-methods |
| Fri Dec 05 2025 09:56:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 169d 10h 35m 45s ago | headers | 3815h 10m 58s | Header fields (5): vary, server, cf-cache-status, access-control-allow-origin, access-control-allow-methods | Header fields (1): server |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 57m 3s ago | chain_id | 9m 58s | 1285 | 1285 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 7m 2s ago | chain_id | 9m 53s | 1285 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 16m 56s ago | chain_id | 1h 50m 7s | 1285 | |
| Fri Jul 04 2025 23:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 7m 3s ago | chain_id | 9m 54s | 1285 | |
| Fri Jul 04 2025 23:15:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 22h 16m 58s ago | chain_id | 13h 20m 3s | 1285 | |
| Fri Jul 04 2025 09:55:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 37m 2s ago | chain_id | 10m 1s | 1285 | 1285 |
| Fri Jul 04 2025 09:45:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 323d 11h 47m 3s ago | chain_id | 9m 59s | 1285 | 1285 |
