RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 68f2956081841cb8 |
| Name | Berachain |
| URL | https://rpc.berachain.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Berachain / chain_id: 80094 |
|---|
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566596856 |
| Report Created Ago | 6m 48s ago |
| Latest Block* | 21275817 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
| Client Version* | bera-reth/v1.3.3-26762fb/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 80094 |
| Peer Count* | 23 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 40921 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 48s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 41110 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 48s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20793 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 12s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20384 | Sat, 23 May 2026 20:00:49 UTC | 9m 16s ago | ||
| ✅ | 21275817 | 1779566350 | 0xcdf7...cde639 | 615 | Sat, 23 May 2026 19:59:12 UTC | 10m 52s ago |
| ✅ | 21275802 | 1779566320 | 0x8916...3b3f96 | 948 | Sat, 23 May 2026 19:58:43 UTC | 11m 22s ago |
| ✅ | 21275787 | 1779566290 | 0xe0f3...02a18b | 1783 | Sat, 23 May 2026 19:58:13 UTC | 11m 51s ago |
| ✅ | 21275772 | 1779566260 | 0x30e8...e6857f | 665 | Sat, 23 May 2026 19:57:42 UTC | 12m 22s ago |
| ✅ | 21275757 | 1779566230 | 0x9bea...3a776f | 1131 | Sat, 23 May 2026 19:57:13 UTC | 12m 52s ago |
| ✅ | 21275742 | 1779566200 | 0x19e7...c6b16d | 1687 | Sat, 23 May 2026 19:56:43 UTC | 13m 21s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 10m 52s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566352722 |
| Reported At | |
| Number | 21275817 |
| Hash | 0xcdf7...cde639 |
| Timestamp | 1779566350 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.50 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 2.00 / 2 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 48s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566596856 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 80094 | 15m 24s ago |
| Client Version | bera-reth/v1.3.3-26762fb/x86_64-unknown-linux-gnu | 8m 32s ago |
| Is Syncing | false | 15m 23s ago |
| Peer Count | 23 | 15m 23s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 15m 22s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 47, NS: 2 | 15m 20s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R12, 958bec...9b1b97 | 10m 59s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 15m 21s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 38s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 44m 4s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 38s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 38s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 8m 55s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 16s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 4d 16h 55m 5s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 33s ago |
