RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 68f2956081841cb8 |
|---|---|
| Name | Berachain |
| URL | https://rpc.berachain.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
| Chain | Berachain / chain_id: 80094 |
|---|
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564445838 |
| Reported Ago | 7m 4s ago |
| Latest Block* | 21274793 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.53 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.88 / 2 |
| Client Version* | bera-reth/v1.3.3-26762fb/x86_64-unknown-linux-gnu |
| ChainId* | 80094 |
| Peer Count* | 48 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 1779564445852 | 7m 4s ago | 2m 52s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 1779564273112 | 9m 57s ago | 29s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 1779564243130 | 10m 27s ago | 2m 2s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 1779564120459 | 12m 30s ago | 3m 41s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 19:18:18 UTC | 1779563898751 | 16m 12s ago | 50s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 19:17:27 UTC | 1779563847970 | 17m 2s ago | 1h 12m 1s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:05:26 UTC | 1779559526545 | 1h 29m 4s ago | 2m 8s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:03:17 UTC | 1779559397914 | 1h 31m 12s ago | 1h 35m 28s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 16:27:49 UTC | 1779553669159 | 3h 6m 41s ago | 14m 46s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:13:03 UTC | 1779552783000 | 3h 21m 27s ago | 42m 13s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 21274793 | 1779564302000 | 0xeb4b...d89057 | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 7m 4s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:33 UTC | 9m 57s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21274762 | 1779564240000 | 0xec0f...fa0103 | Sat, 23 May 2026 19:24:03 UTC | 10m 27s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:33 UTC | 10m 57s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21274710 | 1779564136000 | 0x5487...2634c4 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 23s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:41 UTC | 11m 48s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:22:00 UTC | 12m 30s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:21:13 UTC | 13m 17s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 21274653 | 1779564022000 | 0x7edb...f01d7a | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 13m 52s ago |
| ✅ | ✅ UP | 21274616 | 1779563948000 | 0xac4b...469d25 | Sat, 23 May 2026 19:19:18 UTC | 15m 12s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 7m 4s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445838 |
| Reported At | |
| Number | 21274793 |
| Hash | 0xeb4b...d89057 |
| Timestamp | 1779564302 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.53 / 0.50 |
| S/block (avg./ref.)* | 1.88 / 2 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 9m 57s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564273102 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 6019 | 1779564857934 | ||
| ash-hz | ✅ | 21275066 | 1779564848 | 0x20d7...a0a803 | 13 | 1779564851992 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 21104 | 1779564576006 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 80094 | 14m 21s ago |
| Client Version | bera-reth/v1.3.3-26762fb/x86_64-unknown-linux-gnu | 7m 25s ago |
| Is Syncing | false | 4m 54s ago |
| Peer Count | 48 | 7m 5s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 7m 5s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, CNAME: 47, NS: 2 | 11m 48s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R13, 765e01...fb9d19 | 23m 23s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "", 4 other headers | 4m 54s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 10s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 14m 4s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 14m 20s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 13m 53s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 2h 34m 31s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 231d 22h 2s ago |
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 13m 53s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Thu Jul 03 2025 17:20:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 14m 5s ago | chain_id | 4m 53s | 80094 | |
| Thu Jul 03 2025 17:15:31 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 4h 18m 59s ago | chain_id | 2h 55m 5s | 80094 | |
| Thu Jul 03 2025 14:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 14m 5s ago | chain_id | 4m 52s | 80094 | |
| Thu Jul 03 2025 14:15:32 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 7h 18m 58s ago | chain_id | 7h 35m 7s | 80094 | |
| Thu Jul 03 2025 06:40:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 14h 54m 5s ago | chain_id | 4m 57s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:35:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 14h 59m 3s ago | chain_id | 5m 2s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:30:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 4m 5s ago | chain_id | 4m 57s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:25:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 9m 3s ago | chain_id | 5m 2s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:20:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 14m 5s ago | chain_id | 4m 57s | 80094 | 80094 |
| Thu Jul 03 2025 06:15:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 324d 15h 19m 3s ago | chain_id | 5m 2s | 80094 | 80094 |
