RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 50ab236ca280b5e9 |
|---|---|
| Name | Kava |
| URL | https://evm.kava.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489509 |
| Reported Ago | 6m 22s ago |
| Latest Block* | 20850490 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.83 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.21 / N/A |
| Client Version* | Version dev () Compiled at using Go go1.22.9 (arm64) |
| ChainId* | 2222 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561572 | 7h 1m 50s ago | 48m 20s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 11:44:21 UTC | 1779536661100 | 7h 50m 10s ago | 25h 8m 45s | UP | ERROR |
| Fri, 22 May 2026 10:35:35 UTC | 1779446135232 | 1d 8h 58m 56s ago | 5m | ERROR | UP |
| Fri, 22 May 2026 10:30:34 UTC | 1779445834387 | 1d 9h 3m 57s ago | 15h 41m 24s | UP | ERROR |
| Thu, 21 May 2026 18:49:10 UTC | 1779389350193 | 2d 45m 21s ago | 1h 8m 48s | ERROR | UP |
| Thu, 21 May 2026 17:40:21 UTC | 1779385221295 | 2d 1h 54m 10s ago | 32h 44m 32s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 08:55:48 UTC | 1779267348725 | 3d 10h 38m 43s ago | 10m 59s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 08:44:49 UTC | 1779266689529 | 3d 10h 49m 42s ago | 7h 43m 59s | UP | ERROR |
| Wed, 20 May 2026 01:00:50 UTC | 1779238850364 | 3d 18h 33m 41s ago | 35s | ERROR | UP |
| Wed, 20 May 2026 01:00:15 UTC | 1779238815244 | 3d 18h 34m 16s ago | 13h 30m 32s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 20850490 | 1779564320000 | 0x2bf3...9d01a1 | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 6m 22s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850471 | 1779564211000 | 0x178f...49388b | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 10m 49s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850450 | 1779564090000 | 0x61f5...f32737 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 25s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850440 | 1779564033000 | 0xf208...c8ff0c | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 11m 27s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850432 | 1779563987000 | 0x5136...397586 | Sat, 23 May 2026 19:20:30 UTC | 14m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850419 | 1779563913000 | 0xcd24...f61a37 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 15m 50s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850408 | 1779563850000 | 0x449e...0665ca | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 16m 50s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850398 | 1779563793000 | 0x2c1a...409b41 | Sat, 23 May 2026 19:16:41 UTC | 17m 50s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850387 | 1779563730000 | 0x704e...cfae49 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 37s ago |
| ✅ | ✅ UP | 20850377 | 1779563672000 | 0xcedf...27eeb3 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 37s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 6m 22s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489509 |
| Reported At | |
| Number | 20850490 |
| Hash | 0x2bf3...9d01a1 |
| Timestamp | 1779564320 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 0.83 / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | 1.21 / N/A |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3h 23m 53s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779552637897 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 20850576 | 1779564812 | 0x49df...b383bf | 523 | 1779564821266 |
| ash-hz | ✅ | 20850576 | 1779564812 | 0x49df...b383bf | 9 | 1779564819843 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 83901 | 1779564445374 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 2222 | 14m 38s ago |
| Client Version | Version dev () Compiled at using Go go1.22.9 (arm64) | 14m 21s ago |
| Is Syncing | false | 14m 1s ago |
| Peer Count | ||
| Exposed Accounts | Count: 0 | 13m 54s ago |
| DNS | A: 4, AAAA: 0, CNAME: 38, NS: 2 | 12m 31s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M01, c72af3...f8d256 | 23m 23s ago |
| Response Headers | 2 headers | 23m 54s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 3h 4m 24s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 2h 13m 51s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 2h 13m 42s ago |
| Peer Count | E322: Invalid Result JSON Schema | 13m 54s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 3h 3m 50s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 249d 8h 32m 52s ago |
| TLS/SSL | E233: TLS Connection Failed | 235d 4h 34m 56s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 55s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Feb 28 2026 19:43:50 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 50m 40s ago | headers | 30m 7s | Header fields (1): server | Header fields (2): vary, server |
| Sat Feb 28 2026 19:13:42 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 1h 20m 48s ago | headers | 9h 39m 55s | Header fields (2): vary, server | Header fields (1): server |
| Sat Feb 28 2026 09:33:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 11h 44s ago | headers | 29m 59s | Header fields (1): server | Header fields (2): vary, server |
| Sat Feb 28 2026 09:03:46 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 11h 30m 44s ago | headers | 10m 3s | Header fields (2): vary, server | Header fields (1): server |
| Sat Feb 28 2026 08:53:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 11h 40m 48s ago | headers | 19m 46s | Header fields (1): server | Header fields (2): vary, server |
| Sat Feb 28 2026 08:33:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 12h 35s ago | headers | 10m 12s | Header fields (2): vary, server | Header fields (1): server |
| Sat Feb 28 2026 08:23:44 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 12h 10m 47s ago | headers | 19m 58s | Header fields (1): server | Header fields (2): vary, server |
| Sat Feb 28 2026 08:03:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 12h 30m 46s ago | headers | 10m | Header fields (2): vary, server | Header fields (1): server |
| Sat Feb 28 2026 07:53:45 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 12h 40m 46s ago | headers | 10m 1s | Header fields (1): server | Header fields (2): vary, server |
| Sat Feb 28 2026 07:43:43 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 84d 12h 50m 48s ago | headers | 3h 39m 56s | Header fields (2): vary, server | Header fields (1): server |