RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 4f601d6adf997747 |
| Name | Avalanche |
| URL | https://1rpc.io/avax/c |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566555662 |
| Report Created Ago | 7m 31s ago |
| Latest Block* | 60726612 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| Client Version* | v0.14.1 |
| ChainId* | 43114 |
| Peer Count* | 30 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 21845 | Sat, 23 May 2026 20:02:35 UTC | 7m 31s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 40886 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 39s ago | ||
| ❌ | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 332 | Sat, 23 May 2026 19:58:40 UTC | 11m 26s ago | ||
| ❌ | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 327 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 26s ago | ||
| ❌ | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 812 | Sat, 23 May 2026 19:56:41 UTC | 13m 25s ago | ||
| ❌ | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 348 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 26s ago | ||
| ❌ | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 1170 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 25s ago | ||
| ❌ | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 962 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 26s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:52:44 UTC | 17m 22s ago | ||
| ❌ | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 325 | Sat, 23 May 2026 19:51:40 UTC | 18m 26s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 1y 31d 10h 1m 40s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1745316506161 |
| Reported At | |
| Number | 60726612 |
| Hash | 0xf34d...8767f4 |
| Timestamp | 1745316503 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / N/A |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 7m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566555662 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 43114 | 1y 31d 10h 9m 41s ago |
| Client Version | v0.14.1 | 1y 31d 10h 9m 40s ago |
| Is Syncing | false | 1y 31d 10h 9m 39s ago |
| Peer Count | 30 | 1y 31d 10h 9m 38s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 1y 31d 10h 9m 37s ago |
| DNS | A: 1, AAAA: 0, NS: 2 | 1m 8s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, R11, 135e68...a0898a | 1y 31d 10h 46m 55s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*" | 1y 31d 10h 9m 36s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E261: IOError: Other: Connection reset by peer (os error 104) | 10m 26s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 10m 20s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 20s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 17s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 17s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 40m 17s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 11m 5s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 8m 56s ago |