RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 2af4ae3894ffdffa |
| Name | Ethereum Mainnet |
| URL | https://eth.llamarpc.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566618996 |
| Report Created Ago | 6m 31s ago |
| Latest Block* | 24935833 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.16.7-stable-b9f3a3d9/linux-arm64/go1.24.9 |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 47 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E205: Request Timeout | 22176 | Sat, 23 May 2026 20:03:38 UTC | 6m 31s ago | ||
| ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 522 | 42540 | Sat, 23 May 2026 20:02:14 UTC | 7m 56s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20853 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 18s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 20336 | Sat, 23 May 2026 20:01:52 UTC | 8m 18s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:59:37 UTC | 10m 33s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5002 | Sat, 23 May 2026 19:59:22 UTC | 10m 48s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:59:07 UTC | 11m 3s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:58:52 UTC | 11m 18s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:58:37 UTC | 11m 33s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 5001 | Sat, 23 May 2026 19:58:22 UTC | 11m 48s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11d 9h 20m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1778582994390 |
| Reported At | |
| Number | 24935833 |
| Hash | 0x73a2...3b1277 |
| Timestamp | 1776865271 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 12 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 31s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566618996 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 11d 9h 50m 33s ago |
| Client Version | Geth/v1.16.7-stable-b9f3a3d9/linux-arm64/go1.24.9 | 11d 9h 50m 31s ago |
| Is Syncing | false | 11d 9h 20m 28s ago |
| Peer Count | 47 | 11d 9h 30m 29s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 65d 2h 56m 10s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 20m 19s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 48a45b...cb02c8 | 11m 13s ago |
| Response Headers | 3 headers | 20m 20s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 9m 43s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 21s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 6h 50m 21s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 31m 17s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m ago |