RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 2af4ae3894ffdffa |
|---|---|
| Name | Ethereum Mainnet |
| URL | https://eth.llamarpc.com/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:24:10 UTC |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576411 |
| Reported Ago | 3m 8s ago |
| Latest Block* | 24935833 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 12 |
| Client Version* | Geth/v1.16.7-stable-b9f3a3d9/linux-arm64/go1.24.9 |
| ChainId* | 1 |
| Peer Count* | 47 |
| Is Syncing* | {
"IsSyncing": true,
"SyncDetails": {
"currentBlock": "0x17b4bf4",
"highestBlock": "0x17eab10",
"startingBlock": "0x17c1155"
}
} |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Tue, 12 May 2026 10:48:24 UTC | 1778582904581 | 11d 8h 44m 20s ago | 2m | UP | ERROR |
| Tue, 12 May 2026 10:46:24 UTC | 1778582784494 | 11d 8h 46m 20s ago | 2m 14s | ERROR | UP |
| Tue, 12 May 2026 10:44:10 UTC | 1778582650395 | 11d 8h 48m 34s ago | 15s | STUCK | ERROR |
| Tue, 12 May 2026 10:43:54 UTC | 1778582634496 | 11d 8h 48m 50s ago | 42s | UP | STUCK |
| Tue, 12 May 2026 10:43:12 UTC | 1778582592297 | 11d 8h 49m 32s ago | 31s | ERROR | UP |
| Tue, 12 May 2026 10:42:41 UTC | 1778582561061 | 11d 8h 50m 3s ago | 45s | UP | ERROR |
| Tue, 12 May 2026 10:41:55 UTC | 1778582515684 | 11d 8h 50m 49s ago | 12s | ERROR | UP |
| Tue, 12 May 2026 10:41:42 UTC | 1778582502744 | 11d 8h 51m 2s ago | 1m | STUCK | ERROR |
| Tue, 12 May 2026 10:40:41 UTC | 1778582441944 | 11d 8h 52m 2s ago | 1m 29s | ERROR | STUCK |
| Tue, 12 May 2026 10:39:12 UTC | 1778582352685 | 11d 8h 53m 32s ago | 1m 48s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 19s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:04 UTC | 5m 39s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:38 UTC | 8m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:38 UTC | 8m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:08 UTC | 8m 35s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:24:07 UTC | 8m 36s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:38 UTC | 9m 6s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:23:37 UTC | 9m 7s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11d 8h 42m ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1778583044261 |
| Reported At | |
| Number | 24935833 |
| Hash | 0x73a2...3b1277 |
| Timestamp | 1776865271 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | ∞ / 0.08 |
| S/block (avg./ref.)* | ∞ / 12 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 3m 8s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576411 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E205: Request Timeout | 5002 | 1779564757192 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 503: Service Unavailable | 26 | 1779564752167 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 22273 | 1779564575602 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 1 | 11d 10h 52m 47s ago |
| Client Version | Geth/v1.16.7-stable-b9f3a3d9/linux-arm64/go1.24.9 | 11d 11h 22m 58s ago |
| Is Syncing | {
"IsSyncing": true,
"SyncDetails": {
"currentBlock": "0x17b4bf4",
"highestBlock": "0x17eab10",
"startingBlock": "0x17c1155"
}
} | 11d 8h 42m 2s ago |
| Peer Count | 47 | 11d 8h 52m 30s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 65d 2h 8m 38s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 2, NS: 2, HTTPS: 6 | 10m 44s ago |
| TLS/SSL | US, Let's Encrypt, E8, 48a45b...cb02c8 | 21m 37s ago |
| Response Headers | 3 headers | 51m 58s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E205: Request Timeout | 12m 34s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 12m 34s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 12m 7s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 12m 7s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 12m 6s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 4h 58m 59s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 11m 8s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Fri May 15 2026 17:20:06 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 8d 4h 12m 38s ago | headers | 69h 19m 36s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Tue May 12 2026 20:00:29 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 1h 32m 15s ago | headers | 10m 10s | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue May 12 2026 19:50:19 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 1h 42m 25s ago | headers | 6h 29m 34s | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status | Header fields (3): server, alt-svc, x-frame-options |
| Tue May 12 2026 13:20:44 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 8h 12m ago | headers | 354h 33m 31s | Header fields (5): vary, server, alt-svc, cf-cache-status, access-control-allow-origin | Header fields (3): server, alt-svc, cf-cache-status |
| Tue May 12 2026 12:50:41 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 8h 42m 2s ago | is_syncing | 4h 11s | false | true |
| Tue May 12 2026 08:50:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 12h 42m 14s ago | is_syncing | 39m 44s | true | false |
| Tue May 12 2026 08:10:45 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 13h 21m 59s ago | is_syncing | 10m 19s | false | true |
| Tue May 12 2026 08:00:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 13h 32m 19s ago | is_syncing | 19m 54s | true | false |
| Tue May 12 2026 07:40:30 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 13h 52m 13s ago | is_syncing | 1h 40m 3s | false | true |
| Tue May 12 2026 06:00:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 11d 15h 32m 17s ago | is_syncing | 30m | true | false |