RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 1f073d19b4e80e3b |
|---|---|
| Name | Node Real Public BSC |
| Bundle | bsc |
| URL | https://binance.nodereal.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.2 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564576408 |
| Reported Ago | 3m 5s ago |
| Latest Block* | 100019780 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.67 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.38 / 0.75 |
| Client Version* | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 |
| Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 14 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 |
| 2 | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 18:35:42 UTC | 1779561342098 | 57m ago | 17s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 18:35:24 UTC | 1779561324944 | 57m 17s ago | 1m 44s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 18:33:40 UTC | 1779561220772 | 59m 1s ago | 1h 7m 47s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 17:25:53 UTC | 1779557153279 | 2h 6m 48s ago | 2m 12s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:23:41 UTC | 1779557021123 | 2h 9m ago | 2h 35m 31s | UP | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 14:48:10 UTC | 1779547690041 | 4h 44m 32s ago | 1m 27s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:46:42 UTC | 1779547602062 | 4h 46m ago | 1h 55m 1s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:51:40 UTC | 1779540700586 | 6h 41m 1s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:50:41 UTC | 1779540641035 | 6h 42m 1s ago | 15s | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:50:25 UTC | 1779540625470 | 6h 42m 16s ago | 17m 44s | UP | ERROR |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 100019780 | 1779564337000 | 0x6666...c7326e | Sat, 23 May 2026 19:29:36 UTC | 3m 5s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:25 UTC | 5m 16s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 100019515 | 1779564218000 | 0x2022...606851 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 9m ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019112 | 1779564036000 | 0x73fa...aff0fd | Sat, 23 May 2026 19:22:42 UTC | 9m 59s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019025 | 1779563997000 | 0x8f0c...69fb7a | Sat, 23 May 2026 19:20:38 UTC | 12m 4s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018845 | 1779563916000 | 0x814e...8a2f21 | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 14m 1s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 100018712 | 1779563856000 | 0x6c6b...b61e73 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 15m ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018585 | 1779563799000 | 0xe9dc...d1b787 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 16m 1s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018478 | 1779563751000 | 0xcf94...247135 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 47s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018319 | 1779563679000 | 0xd81f...d7a4f6 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 48s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 3m 5s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564576408 |
| Reported At | |
| Number | 100019780 |
| Hash | 0x6666...c7326e |
| Timestamp | 1779564337 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.67 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.38 / 0.75 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 5m 16s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564445842 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 1067 | 1779564761239 | ||
| ash-hz | ✅ | 100020714 | 1779564757 | 0x7f14...1afd4a | 5 | 1779564759761 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64101 | 1779564553391 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 12m 56s ago |
| Client Version | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | 12m 31s ago |
| Is Syncing | false | 12m 4s ago |
| Peer Count | 14 | 12m 11s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 12m 4s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 0, CNAME: 77, NS: 2 | 10m 41s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M01, 09e392...2e651f | 21m 34s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 7 other headers | 22m 5s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E252: HTTP2 Remote GoAway | 32m 45s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 32m 32s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 32m 3s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 2h 51m 53s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 32m 2s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 12m 4s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Jul 05 2025 08:05:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 27m 15s ago | chain_id | 10m | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 07:55:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 37m 16s ago | chain_id | 6m 56s | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 07:48:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 44m 13s ago | chain_id | 3m 1s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 07:45:27 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 47m 14s ago | chain_id | 4h 10m | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 03:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 57m 15s ago | chain_id | 10m 1s | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 03:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 7m 16s ago | chain_id | 9m 56s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 03:15:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 17m 13s ago | chain_id | 20m 3s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 02:55:24 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 37m 17s ago | chain_id | 9m 51s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 02:45:33 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 47m 8s ago | chain_id | 1h 10m 7s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 57m 16s ago | chain_id | 10m | 56 | 56 |

