RPC Endpoint Details
| EndpointID: | 11e2a0c8d97045e8 |
|---|---|
| Name | BSC RPC |
| Bundle | bsc |
| URL | https://bsc-dataseed2.ninicoin.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.2 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ✅ UP |
|---|---|
| Reported At | |
| Reported At | 1779564575973 |
| Reported Ago | 2m 51s ago |
| Latest Block* | 100019779 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.49 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.40 / 0.75 |
| Client Version* | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 |
| Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 6 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 1 of 3 ✅ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 |
| 2 | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 |
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat, 23 May 2026 17:26:10 UTC | 1779557170004 | 2h 6m 17s ago | 2m 28s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 17:23:41 UTC | 1779557021091 | 2h 8m 46s ago | 56m | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 16:27:40 UTC | 1779553660881 | 3h 4m 46s ago | 9m 24s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 16:18:16 UTC | 1779553096632 | 3h 14m 10s ago | 1h 40m 35s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 14:37:41 UTC | 1779547061486 | 4h 54m 45s ago | 15m 30s | ERROR | UP |
| Sat, 23 May 2026 14:22:10 UTC | 1779546130764 | 5h 10m 16s ago | 1h 30m 30s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:51:40 UTC | 1779540700586 | 6h 40m 46s ago | 59s | CATCHING_UP | UP |
| Sat, 23 May 2026 12:50:41 UTC | 1779540641035 | 6h 41m 46s ago | 2m | ERROR | CATCHING_UP |
| Sat, 23 May 2026 12:48:40 UTC | 1779540520950 | 6h 43m 46s ago | 15m 59s | UP | ERROR |
| Sat, 23 May 2026 12:32:41 UTC | 1779539561337 | 6h 59m 45s ago | 43m 42s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ | ✅ UP | 100019779 | 1779564337000 | 0xf1d8...ef6ab1 | Sat, 23 May 2026 19:29:35 UTC | 2m 51s ago |
| ❌ | ❌ ERROR | E205: Request Timeout | Sat, 23 May 2026 19:27:45 UTC | 4m 41s ago | ||
| ✅ | ✅ UP | 100019513 | 1779564217000 | 0xed66...0e5d07 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 8m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100019112 | 1779564036000 | 0x73fa...aff0fd | Sat, 23 May 2026 19:23:03 UTC | 9m 23s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018987 | 1779563980000 | 0x483e...487762 | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 12m 16s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018852 | 1779563919000 | 0x3d8f...d63f9d | Sat, 23 May 2026 19:18:40 UTC | 13m 46s ago |
| ✅ | ⏩ CATCHING_UP | 100018712 | 1779563856000 | 0x6c6b...b61e73 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 14m 45s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018578 | 1779563796000 | 0x9f0c...07cc3f | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 15m 46s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018478 | 1779563751000 | 0xcf94...247135 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 32s ago |
| ✅ | ✅ UP | 100018319 | 1779563679000 | 0xd81f...d7a4f6 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 16m 33s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 2m 51s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564575973 |
| Reported At | |
| Number | 100019779 |
| Hash | 0xf1d8...ef6ab1 |
| Timestamp | 1779564337 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.49 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.40 / 0.75 |
| Agreement | 1 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 4m 41s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564465834 |
| Reported At | |
| Message | E205: Request Timeout |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ✅ | 100020581 | 1779564698 | 0xc7ea...0c9e29 | 988 | 1779564701358 |
| ash-hz | ✅ | 100020581 | 1779564698 | 0xc7ea...0c9e29 | 34 | 1779564699787 |
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 64108 | 1779564553401 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 12m 41s ago |
| Client Version | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | 12m 16s ago |
| Is Syncing | false | 11m 49s ago |
| Peer Count | 6 | 11m 49s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 11m 49s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, CNAME: 43, NS: 2 | 10m 27s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 1f678e...93efda | 21m 19s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 7 other headers | 21m 50s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E252: HTTP2 Remote GoAway | 32m 30s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 32m 17s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 31m 48s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 3h 1m 45s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 31m 47s ago |
| DNS | ||
| TLS/SSL | ||
| Response Headers | E221: Response Timeout | 11m 49s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Sat Jul 05 2025 08:05:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 27m ago | chain_id | 10m | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 07:55:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 37m 1s ago | chain_id | 6m 56s | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 07:48:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 43m 58s ago | chain_id | 3m | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 07:45:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 13h 46m 58s ago | chain_id | 4h 10m 1s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 03:35:26 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 17h 57m ago | chain_id | 10m 1s | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 03:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 7m 2s ago | chain_id | 9m 56s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 03:15:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 18h 16m 59s ago | chain_id | 1h 40m 2s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 01:35:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 19h 57m 1s ago | chain_id | 10m | 56 | 56 |
| Sat Jul 05 2025 01:25:25 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 7m 2s ago | chain_id | 9m 57s | 56 | |
| Sat Jul 05 2025 01:15:28 GMT+0200 (Central European Summer Time) | 322d 20h 16m 59s ago | chain_id | 1h 50m 2s | 56 |

