RPC Endpoint Regional Details
| Region | sin-do |
|---|---|
| EndpointID: | 11e2a0c8d97045e8 |
| Name | BSC RPC |
| Bundle | bsc |
| URL | https://bsc-dataseed2.ninicoin.io/ |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 11:54:22 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.7.2 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status
| Success | ❌ |
|---|---|
| Report Created At | |
| Report Created At | 1779566596878 |
| Report Created Ago | 6m 55s ago |
| Latest Block* | 100024177 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.25 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.44 / 0.75 |
| Client Version* | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 |
| Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 | |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 15 |
| Is Syncing* | false |
* - the latest successfully reported value
MULTI-NODE RPC
This RPC Endpoint is served by several different nodes or has varying domain configuration.
Client Versions
| 1 | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 |
| 2 | Geth/v1.7.2/linux-amd64/go1.25.8 |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At | Sent Back Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 63158 | Sat, 23 May 2026 20:03:16 UTC | 6m 55s ago | ||
| ❌ | E205: Request Timeout | 40820 | Sat, 23 May 2026 20:00:27 UTC | 9m 45s ago | ||
| ✅ | 100024177 | 1779566316 | 0x11ec...32e46a | 85 | Sat, 23 May 2026 19:58:39 UTC | 11m 32s ago |
| ✅ | 100024050 | 1779566259 | 0xdd29...f2677b | 225 | Sat, 23 May 2026 19:57:40 UTC | 12m 32s ago |
| ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 85 | Sat, 23 May 2026 19:56:40 UTC | 13m 31s ago | ||
| ✅ | 100023783 | 1779566139 | 0x7284...3b09c9 | 139 | Sat, 23 May 2026 19:55:40 UTC | 14m 32s ago |
| ✅ | 100023649 | 1779566078 | 0xf29e...187ab8 | 1237 | Sat, 23 May 2026 19:54:41 UTC | 15m 30s ago |
| ❌ | E252: HTTP2 Remote GoAway | 838 | Sat, 23 May 2026 19:53:40 UTC | 16m 31s ago | ||
| ✅ | 100023382 | 1779565958 | 0xb19a...7d7a08 | 78 | Sat, 23 May 2026 19:52:39 UTC | 17m 32s ago |
| ✅ | 100023249 | 1779565898 | 0x3406...396a78 | 74 | Sat, 23 May 2026 19:51:39 UTC | 18m 32s ago |
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 11m 32s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566319987 |
| Reported At | |
| Number | 100024177 |
| Hash | 0x11ec...32e46a |
| Timestamp | 1779566316 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.25 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.44 / 0.75 |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 55s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779566596878 |
| Reported At | |
| Message | E261: IOError: Other: tls handshake eof |
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 10m 31s ago |
| Client Version | Geth/v1.7.2-fffd72cc-20260325/linux-amd64/go1.25.8 | 7m 36s ago |
| Is Syncing | false | 20m 27s ago |
| Peer Count | 15 | 6m 9s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 20m 27s ago |
| DNS | A: 2, AAAA: 0, CNAME: 43, NS: 2 | 1m 13s ago |
| TLS/SSL | US, Amazon, Amazon RSA 2048 M04, 1f678e...93efda | 11m 6s ago |
| Response Headers | Allowed Origins: "*", 7 other headers | 1h 25s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E252: HTTP2 Remote GoAway | 1h 10m 31s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 1h 10m 24s ago |
| Is Syncing | E205: Request Timeout | 10m 25s ago |
| Peer Count | E205: Request Timeout | 50m 2s ago |
| Exposed Accounts | E205: Request Timeout | 9m 23s ago |
| DNS | E274: DNS Protocol Error | 1h 50m 23s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 8h 30m 14s ago |
| Response Headers | E221: Response Timeout | 9m 2s ago |

