RPC Endpoint Details
| EndpointID: | d194fb374de767a7 |
|---|---|
| Name | BSC Mainnet |
| Bundle | bsc |
| URL | https://endpoints.omniatech.io/v1/bsc/mainnet/public |
| Protocol | ethereum_v1 |
| Assert Chain ID | ❌ NO |
| Query Interval Latest Blocks | 60 seconds |
| Query Interval Meta | 600 seconds |
| Config Updated At | Thu, 03 Apr 2025 14:52:26 UTC |
| Chain | BinanceSmartChain / chain_id: 56 |
|---|
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.6.4 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
| Client Name | Geth |
|---|---|
| Current Version | 1.6.6 |
| Latest Version | 1.17.3 |
| Released At | Mon, 11 May 2026 15:23:41 GMT |
Current Status (Aggregated)
| Status | ❌ ERROR |
|---|---|
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 521 |
| Reported At | |
| Reported At | 1779564489512 |
| Reported Ago | 6m 9s ago |
| Latest Block* | 79204581 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.25 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.45 / 0.75 |
| Client Version* | Geth/v1.6.6-02f6492a-20260114/linux-amd64/go1.24.11 |
| ChainId* | 56 |
| Peer Count* | 28 |
| Is Syncing* | false |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
* - the latest successfully reported value
RPC Node Status
Latest Node Status Changes
| When | Timestamp | Ago | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed, 04 Feb 2026 06:47:25 UTC | 1770187645110 | 108d 12h 46m 53s ago | 329h 1m 13s | UP | ERROR |
| Wed, 21 Jan 2026 13:46:11 UTC | 1769003171984 | 122d 5h 48m 7s ago | 56s | CATCHING_UP | UP |
| Wed, 21 Jan 2026 13:45:15 UTC | 1769003115353 | 122d 5h 49m 3s ago | 407h 54m 49s | UP | CATCHING_UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:50:25 UTC | 1767534625732 | 139d 5h 43m 53s ago | 59s | ERROR | UP |
| Sun, 04 Jan 2026 13:49:26 UTC | 1767534566187 | 139d 5h 44m 52s ago | 11h 58m 58s | UP | ERROR |
| Sun, 04 Jan 2026 01:50:28 UTC | 1767491428147 | 139d 17h 43m 50s ago | 1m 1s | ERROR | UP |
| Sun, 04 Jan 2026 01:49:26 UTC | 1767491366445 | 139d 17h 44m 52s ago | 25h 59m 3s | UP | ERROR |
| Fri, 02 Jan 2026 23:50:23 UTC | 1767397823045 | 140d 19h 43m 55s ago | 58s | ERROR | UP |
| Fri, 02 Jan 2026 23:49:25 UTC | 1767397765011 | 140d 19h 44m 53s ago | 42h 31m 1s | UP | ERROR |
| Thu, 01 Jan 2026 05:18:23 UTC | 1767244703610 | 142d 14h 15m 55s ago | 30s | ERROR | UP |
Latest Block Details
Latest Block 10 Latest Reports
| Up | Status | Number | Timestamp | Hash | Aggregated At | Aggregated Ago |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:28:09 UTC | 6m 9s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:23:41 UTC | 10m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:23:06 UTC | 11m 12s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:23:04 UTC | 11m 14s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:20:10 UTC | 14m 8s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:18:41 UTC | 15m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:17:41 UTC | 16m 37s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:16:40 UTC | 17m 38s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 24s ago | ||
| ❌ | ❌ ERROR | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | Sat, 23 May 2026 19:15:54 UTC | 18m 24s ago | ||
✅ Latest Successful Block Report
| Reported Ago | 108d 12h 48m 56s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1770187522684 |
| Reported At | |
| Number | 79204581 |
| Hash | 0x8950...ae3bf6 |
| Timestamp | 1770187520 |
| Blocks/s (avg./ref.)* | 2.25 / 1.33 |
| S/block (avg./ref.)* | 0.45 / 0.75 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
❌ Latest Failed Block Report
| Reported Ago | 6m 9s ago |
|---|---|
| Reported Timestamp | 1779564489512 |
| Reported At | |
| Message | E302: Non-200 HTTP Status: 521 |
| Agreement | 2 of 3 ❌ |
Latest report by region
| Region | Success | Number | Timestamp | Hash | RoundTrip ms. | Sent Back At |
|---|---|---|---|---|---|---|
| fsn-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 337 | 1779564821113 | ||
| ash-hz | ❌ | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 91 | 1779564819924 | ||
| sin-do | ❌ | E205: Request Timeout | 83877 | 1779564445375 | ||
Meta Details
✅ Latest successful meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| Chain ID | 56 | 108d 12h 50m 55s ago |
| Client Version | Geth/v1.6.6-02f6492a-20260114/linux-amd64/go1.24.11 | 108d 12h 50m 48s ago |
| Is Syncing | false | 108d 12h 50m 46s ago |
| Peer Count | 28 | 108d 12h 50m 46s ago |
| Exposed Accounts | Count: 0 | 108d 12h 50m 46s ago |
| DNS | A: 3, AAAA: 3, NS: 2, HTTPS: 6 | 12m 18s ago |
| TLS/SSL | US, Google Trust Services, WE1, 27c21e...d37566 | 23m 11s ago |
| Response Headers | 2 headers | 23m 42s ago |
❌ Latest failed meta
| Action | Value | Reported Ago |
|---|---|---|
| ChainId | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 14m 25s ago |
| Client Version | E205: Request Timeout | 14m 8s ago |
| Is Syncing | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 13m 41s ago |
| Peer Count | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 13m 41s ago |
| Exposed Accounts | E302: Non-200 HTTP Status: 521 | 13m 41s ago |
| DNS | E261: IOError: Uncategorized: Too many open files (os error 24) | 249d 8h 32m 39s ago |
| TLS/SSL | E234: TLS Handshake Failed | 27d 5h 6m 8s ago |
| Response Headers | E261: IOError: Other: tls handshake eof | 13m 5s ago |
Latest meta
Meta Changes
| When | Ago | Property | Duration | From | To |
|---|---|---|---|---|---|
| Wed Mar 18 2026 21:44:04 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 65d 22h 50m 14s ago | headers | 9m 58s | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Wed Mar 18 2026 21:34:05 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 65d 23h 13s ago | headers | 629h 20m 17s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options |
| Fri Feb 20 2026 16:13:47 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 92d 4h 20m 31s ago | headers | 9m 51s | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Fri Feb 20 2026 16:03:56 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 92d 4h 30m 22s ago | headers | 392h 10m 20s | Header fields (2): server, x-frame-options | Header fields (3): server, x-frame-options, x-content-type-options |
| Wed Feb 04 2026 07:53:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 12h 40m 43s ago | headers | 10m 1s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (2): server, x-frame-options |
| Wed Feb 04 2026 07:43:32 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 12h 50m 46s ago | headers | 19m 56s | Header fields (10): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Feb 04 2026 07:23:35 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 13h 10m 43s ago | headers | 10m 3s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (10): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Feb 04 2026 07:13:31 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 13h 20m 47s ago | headers | 9m 58s | Header fields (10): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |
| Wed Feb 04 2026 07:03:33 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 13h 30m 45s ago | headers | 9m 56s | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options | Header fields (10): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials |
| Wed Feb 04 2026 06:53:36 GMT+0100 (Central European Standard Time) | 108d 13h 40m 42s ago | headers | 10m 2s | Header fields (10): vary, server, cf-cache-status, x-frame-options, x-xss-protection, x-content-type-options, access-control-allow-origin, access-control-allow-headers, access-control-allow-methods, access-control-allow-credentials | Header fields (4): vary, server, cf-cache-status, x-content-type-options |

